NBA: Με επική ανατροπή στους τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς

EPA/ADAM DAVIS, ΑΜΠΕ

NBA: Θέση στους τελικούς της Δύσης έκλεισαν οι Μάβερικς, μετά τη νίκη τους 117-116 επί των Θάντερ, κάνοντας το 4-2 στην σειρά.

Η ομάδα του Ντάλας επέστρεψε στους τελικούς έπειτα από δύο σεζόν, αλλά για να το καταφέρουν αυτό έκαναν μία επική ανατροπή. Οι Θάντερ, που έπαιξαν με την πλάτη στον τοίχο, ξεκίνησαν καλύτερα, έκλεισαν στο +7 (30-23) την πρώτη περίοδο και στο +16 (64-48) στο ημίχρονο.

Όμως, οι Μάβερικς ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, ρίχνοντας τη διαφορά στους -7 (90-83) και 3:39 πριν το τέλος, ο Λούκα Ντόντσιτς τους έδωσε το προβάδισμα 107-105. Οι Θάντερ απάντησαν με σερί 6-0, πήραν προβάδισμα 116-115, αλλά στα 3’’ ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ υπέπεσε σε φάουλ στον Πι Τζέι Ουάσινγκτον.

Ο φόργουορντ των Τεξανών ευστόχησε στις δύο πρώτες βολές, διαμόρφωσε το 117-116 για την ομάδα του Ντάλας και αστόχησε στην τελευταία για να μην μείνει χρόνος στο «συγκρότημα» της Οκλαχόμα, κάτι που έγινε και οι Μάβερικς πήραν τη νίκη και την πρόκριση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς, μ’ ένα ακόμα triple double, έχοντας 29 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ ξεχώρισε για τους Θάντερ με 36 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ.