Champions League: Γι’ αυτό είναι «βασίλισσα» - Στα πέναλτι η Ρεάλ απέκλεισε την Μάντσεστερ Σίτι

Champions League: Χειρότερη σε όλο το ματς η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε το ματς με τη Μάντσεστερ Σίτι στα πέναλτι κι εκεί «έκλεψε» την πρόκριση στα ημιτελικά, αποκλείοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ανώτερη και στα 120 λεπτά κανονικής διάρκειας και παράτασης. Ένα γκολ στην κόντρα και οι πολλές χαμένες ευκαιρίες των Άγγλων όμως, αρκούσαν στη Ρεάλ Μαδρίτης. Η «βασίλισσα» όντας σαφώς χειρότερη με το ισόπαλο 1-1 έστειλε την πρόκριση στα πέναλτι. Εκεί ήταν πιο ψύχραιμη και είχε τον εξαιρετικό Λούνιν, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν Μονάχου!

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό. «Έσπασαν» το πρέσινγκ, ο Μπέλιγχαμ εξαιρετικά άνοιξε στον Βινίσιους, αυτός γύρισε στον Ροντρίγκο ο οποίος με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-1.

Η Μάντσεστερ Σίτι πίεσε ασφυκτικά, έχασε ευκαιρίες και τελικά στο 76’ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ντοκού έκανε το γύρισμα, η μπάλα έφτασε στον Ντε Μπρόινε που από κοντά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης για το 1-1.

Στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα και η πρόκριση οδηγήθηκε στα πέναλτι. Η σειρά των εκτελέσεων: