36ο Cyta Ράλλυ Κρήτης 2014
Λιγότερο από 15 ημέρες απομένουν και οι άνθρωποι του Αυτοκινητιστικού Ομίλου Κρήτης έχουν ετοιμάσει τη διεξαγωγή, για 36η χρονιά, του «Cyta Ράλλυ Κρήτης 2014»
![36ο Cyta Ράλλυ Κρήτης 2014](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/10/20/58dd806ac97f1f655dd9370c8c875d1b.jpg?t=ZxGerAGChA2HgFtV-ors8w)
Το Ράλλυ Κρήτης είναι ο 6ος και τελευταίος αγώνας για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ. Η προσπάθεια του Αυτοκινητιστικού Ομίλου Κρήτης γίνετε με τη συνδρομή της Περιφέρειας Κρήτης – Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου και το Δημοτικό Οργανισμό Προσχολικής Αγωγής Φροντίδας & Μαζικής Άθλησης Ηρακλείου (ΔΟΠΑΦΜΑΗ) – Τμήμα Αθλητισμού.
Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί το Σαββατοκύριακο 25 και 26 Οκτωβρίου και αποτελείται από τρεις ειδικές διαδρομές που θα πραγματοποιηθούν από τρεις φορές η κάθε μία, μήκους 73,8 χιλιομέτρων, ενώ το συνολικό μήκος του αγώνα φτάνει τα 300 χιλιόμετρα.
Το Σάββατο 25 Οκτωβρίου από τις 8:30 έως τις 11:30 το πρωί, θα πραγματοποιηθεί ο διοικητικός και τεχνικός έλεγχος στις εγκαταστάσεις του «Ι.ΚΤΕΟ ΒΙΣΤΑΚΗΣ – AUTOVISION», στο 10ο χιλιόμετρο Ε.Ο. Ηρακλείου – Μοιρών. Στις 14:30 το μεσημέρι της ίδιας μέρας θα ξεκινήσει ο αγώνας με την ειδική διαδρομή Αυγενική – Αγία Βαρβάρα, όπου θα πραγματοποιηθεί τρεις φορές. Το απόγευμα στις 18:50 θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση των πληρωμάτων στην Πλατεία Ελευθερίας στο κέντρο του Ηρακλείου.
Την Κυριακή 26 Οκτωβρίου το πρωί θα ξεκινήσει το δεύτερο σκέλος του αγώνα που αποτελείτε από τις διαδρομές Κεράσια – Πρινιάς και Βαλής – Μεγάλη Βρύση, όπου θα διεξαχθούν από τρεις φορές η κάθε μία. Το «Cyta Rally Crete 2014» θα ολοκληρωθεί το απόγευμα στις 16:40 της ίδιας μέρας, με τα αγωνιστικά να τερματίζουν στην Πλατεία Ελευθερίας.
Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές έως την Παρασκευή 17 Οκτωβρίου.
Για τους εκτός Κρήτης συμμετέχοντες, αγωνιζόμενους και ομάδες, η οργάνωση έχει εξασφαλίσει 50% έκπτωση στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια με την “ANEK-SUPERFAST”.
Περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα 6977 398000 και 6937 108178, στην ιστοσελίδα του αγώνα www.rallycrete.gr και στην ομάδα του Α.Ο.Κ. στο Facebook, “Α.Ο.ΚΡΗΤΗΣ - A.O.KRITIS”.
Φωτογραφία: photoRallyPress.gr
Trending
![Το φυσάνε και δεν κρυώνει στην Τουρκία με τις γαλανόλευκες εμφανίσεις της Ολυμπιακής ομάδας τους](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/27/28ba736d-tourkoi-galanoleyka1.jpg?t=hQiJUmV7ISOSG6rOTwX1wA)