Οι «μαϊμούδες» της Φ. Πιπιλή
Χείμαρρος για ακόμα μία φορά ήταν η Φωτεινή Πιπιλή, μιλώντας σε ραδιοφωνικό σταθμό. Η βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας από το μικρόφωνο του ΒΗΜΑ FM, σχολίαζε τα πολιτικά τεκταινόμενα, ώσπου η συζήτηση ήρθε στις συναδέλφους της και τις στιλιστικές τους προτιμήσεις γύρω από τις τσάντες. «Είναι αληθινή και δερμάτινη η δική μου τσάντα. Άλλες φοράνε 'μαϊμούδες'...
![Οι «μαϊμούδες» της Φ. Πιπιλή](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/11/07/pipili-3.jpg?t=ZrgKNNjA4VmNsfPrO2Gqog)
Πολλές βουλευτίνες κυκλοφορούν με 'μαϊμούδες', πάρα πολλές! Το τι 'μαϊμού' κυκλοφορεί στη Βουλή δεν λέγεται» είπε χαρακτηριστικά, καρφώνοντας τις βουλευτίνες όλων των κομμάτων. Δεν έμεινε όμως εκεί και συνέχισε: «Κοίτα να δεις τώρα κατινιά: αφού δεν μπορείς να την πάρεις τη ρημάδα την αυθεντική -που την πήραμε εμείς όταν μπορούσαμε- πάρε μια τσάντα του ελληνικού εμπορίου, που κυκλοφορούν πολλές καλές. Γιατί φωνάζει, σκούζει ότι είναι 'μαϊμού'! Γυαλιά δεν έχω προσέξει, αλλά για εμάς τις έμπειρες, η τσάντα φαίνεται».