Ο Κ. Μητσοτάκης στη λίμνη Κερκίνη εντυπωσιάστηκε από τα βουβάλια (pics)
Με εκπροσώπους εκτροφέων βουβαλιών συναντήθηκε ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, Κυριάκος Μητσοτάκης συνεχίζοντας την περιοδεία του στο νομό Σερρών.
![Ο Κ. Μητσοτάκης στη λίμνη Κερκίνη εντυπωσιάστηκε από τα βουβάλια (pics)](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2017/10/05/kiriakos.jpg?t=At7taf6BQODiNAS3K7_ABw)
Ο κ. Μητσοτάκης βρέθηκε στη λίμνη Κερκίνη και είχε την ευκαιρία να συζητήσει με τους τοπικούς βουβαλοτρόφους για τα προβλήματά τους, αλλά και για τις μεγάλες ευκαιρίες που παρουσιάζει αυτός ο ειδικός κλάδος της ελληνικής κτηνοτροφίας.
![kiriakos10](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2017/10/05/kiriakos10.jpg?t=TdIRWhJeQjfIbVeTUVCkeA)
Όπως εξήγησε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, η βουβαλοτροφία είναι ένας κλάδος με πολύ σημαντικές προοπτικές και ως προς το γάλα και ως προ το κρέας.
Μάλιστα, ευχήθηκε στην επόμενη επίσκεψή του να είναι μεγαλύτερος ο αριθμός των βουβαλοτρόφων.
Νωρίτερα, ο κ. Μητσοτάκης κατά την επίσκεψή του στις Σέρρες βρέθηκε μαζί με νέους σε καφετέρια στην περιοχή και είχε τη δυνατότητα να ακούσει τα προβλήματά τους από πρώτο χέρι.
![kiriakos20](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2017/10/05/kiriakos20.jpg?t=QxxNZNdYOVw_gvT_875fpg)
Από τους τυχερούς στην περιοχή ήταν ένας μπόμπιρας, ο οποίος κυριολεκτικά έκλεψε την καρδιά του Κυριάκου Μητσοτάκη όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία.
![kiriakos30](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2017/10/05/kiriakos30.jpg?t=F9PwUMmlt1V8RdB-R4Apqw)