Εορτασμός επετείου της οθωμανικής κατάκτησης της Προύσσας
Με τελετές γιορτάστηκε η 689η επέτειο της κατάκτησης της Προύσσας. Οι τελετές άρχισαν χθες (10/4/2015) με κατάθεση στεφάνου στο μνημείο Ατατούρκ επί της Λεωφόρου Ατατούρκ και συνεχίστηκαν στο μνημείο Πινάρμπασι.
![Εορτασμός επετείου της οθωμανικής κατάκτησης της Προύσσας](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2015/04/10/010-Proussa-kataktisi-3jpg.jpg?t=XY3hFlxn9Kx2GH8IMDJf_w)
Μετά από την κατάθεση στεφανιών από την νομαρχία, τον στρατό, την στρατοχωροφυλακή και τον δήμο, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, ακούστηκε ο εθνικός ύμνος και αναρτήθηκε η σημαία.
Το εορταστικό πρόγραμμα συνεχίστηκε στην Πύλη της Κατάκτησης Πινάρμπασι. Μιλώντας στην τελετή ο δήμαρχος Προύσας Ρετζέπ Αλτεπέ, είπε πως είναι μια πολύ σημαντική μέρα.
![010 Proussa kataktisi 1](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2015/04/10/010_Proussa_kataktisi-1.jpg?t=AGn_rOSOhhKbxecyvwenmw)
Επίδειξη οθωμανικής μόδας
Στα πλαίσια των εορτασμών απαγγέλθηκαν ποιήματα, ενώ υπήρξε και παρουσίαση παραδοσιακών χορών από ομάδα του δήμου Οσμάνγκαζί.
Μια από τις πιο ελκυστικές πλευρές των εορτασμών ήταν η επίδειξη μόδας από την εποχή των Οθωμανών που οργανώθηκε από το Ινστιτούτο Συνέχειας. Μια επίδειξη που τράβηξε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον των κυριών.
Ιδιαίτερο χρώμα πρόσθεσαν αργότερα η συναυλία του Συλλόγου Στρατιωτικής Οθωμανικής Μουσικής (Mehteran). Ξεχωριστό ενθουσιασμό πρόσθεσε και η επίδειξη παραδοσιακών χορών από την ομάδα Tahtakıran Ξίφους-Ασπίδας Προύσας που εμφανίστηκαν στην σκηνή μαζί με την ομάδα Mehteran.
πκγη Αktifhaber.com tourkikanea.gr
Σχετικές ειδήσεις
Trending
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)
![Καύσωνας: Αυτό είναι το κόλπο για να μετατρέψεις τον ανεμιστήρα σε κλιματιστικό με ένα μπουκάλι](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/anemistiras.jpg?t=yNuw7z0Tebje-ToscbPzXQ)