Θεσσαλονίκη:Στο Διοικητήριο η λιτανεία για την εορτή του Αγ. Δημητρίου
Για πρώτη φορά η λιτανεία για τη γιορτή του Πολιούχου Αγίου Δημητρίου διήλθε από τον αύλειο χώρο του Διοικητηρίου, στη Θεσσαλονίκη.
![Θεσσαλονίκη:Στο Διοικητήριο η λιτανεία για την εορτή του Αγ. Δημητρίου](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2022/10/25/photo1.jpg?t=wHj85vNqkt-F8PbhumRWHQ)
Τη συνεορτάζουσα Ιερή Εικόνα της Παναγίας Γερόντισσας, του Πολιούχου Αγίου Δημητρίου και τη Λάρνακα του Αγίου με τα Ιερά Λείψανα, υποδέχθηκε, στον αύλειο χώρο του Διοικητηρίου, ο υφυπουργός Εσωτερικών, αρμόδιος για θέματα Μακεδονίας και Θράκης, Σταύρος Καλαφάτης.
Ήταν η πρώτη φορά που η λιτανεία, παραμονή της εορτής του Αγίου Δημητρίου, διήλθε από το προαύλιο του Διοικητηρίου, όπου στεγάζεται ο Τομέας Μακεδονίας και Θράκης του Υπουργείου Εσωτερικών.
Στη δέηση, στην είσοδο του Διοικητηρίου παρέστησαν, ακόμη, η Διευθύντρια του Γραφείου του Πρωθυπουργού στη Θεσσαλονίκη, Μαρία Αντωνίου και υπάλληλοι του Τομέα και των Διευθύνσεων που στεγάζονται στο κτήριο.
Στη συνέχεια, ο κ. Καλαφάτης, μαζί με πλήθος πιστών, ακολούθησε τη λιτανεία ως τον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου.
![](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2022/10/25/photo2.jpg?t=FXyPD46bd8o51BANr06ihA)