«1ο Τρόπαιο της Μάχης της Κρήτης 1941»
Ολοκληρώθηκε χθες η επετειακή πορεία με την επωνυμία «1ο Τρόπαιο της Μάχης της Κρήτης 1941», στο πλαίσιο των εορτασμών της 73ης Επετείου της Μάχης της Κρήτης, η οποία είχε ως αφετηρία το Ηράκλειο και κατέληξε στο Α/Δ του Μάλεμε όπου και πραγματοποιήθηκε η κεντρική εκδήλωση εορτασμού της εν λόγω επετείου.
![«1ο Τρόπαιο της Μάχης της Κρήτης 1941»](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/05/22/8ea2014baa76bf266d7ddd2f656a1e5a.jpg?t=auZxXW1mkMdhJTOlpElzVA)
Στην επετειακή πορεία συμμετείχαν 36 στελέχη των ΕΔ (31 άνδρες και 5 γυναίκες), διανύοντας συνολικά 61 χιλιόμετρα, φέροντες οπλισμό και φόρτο πορείας, ακολουθώντας το δρομολόγιο Ηράκλειο – Γούρνες - Κοκκίνη Χάνη – Καρτερός - Α/Δ Ηρακλείου – Πατσίδες – Σπήλια – Χανιά - Α/Δ Μάλεμε. Κατά την διάρκεια του δρομολογίου οι συμμετέχοντας διήλθαν από τα ακόλουθα ιστορικά σημεία της Μάχης της Κρήτης :
Μνημείο ομώνυμης μάχης υψώματος Κοψά (Προφήτης Ηλίας Ηρακλείου)
Μνημείο απαγωγής Στρατηγού Κράιπε (Πατσίδες)
Βίλα «Αριάδνη»-Στρατηγείο Γερμανών στο Β΄ΠΠ (Κνωσός)
Συμμαχικό Νεκροταφείο Σούδας
Μνημείο Γολγοθά (Χανιά)
Μνημείο Γαλατά (Χανιά)
Γερμανικό Νεκροταφείο (Μάλεμε)
Πρωτεύσαντες:
α. στους άνδρες: Ανθυποσμηναγός Τεντολούρης Φίλιππος της ΠΑ Σμηνίας Ξενιτίδης Σπυρίδων της ΠΑ.
ΕΠΟΠ Λοχίας Γκόλης Γεώργιος του ΣΞ
β. στις γυναίκες: Επικελευστής Νικολακοπούλου Λαμπρινή του ΠΝ
Επικελευστής Νικολακοπούλου Σοφία του ΠΝ
Αρχικελευστής Πετράκη Μαρία του ΠΝ
Διαβάστε επίσης
20 Μαΐου 1941: Η Μάχη της Κρήτης!
Trending
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)