Θερμικές κάμερες για εντοπισμό λαθρομεταναστών
Ο Υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Χρήστος Παπουτσής, και ο Υφυπουργός Προστασίας του Πολίτη, Μανώλης Οθωνας, τη Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2012 θα εγκαινιάσουν το Επιχειρησιακό Κέντρο επιτήρησης συνόρων με θερμικές κάμερες στη Νέα Βύσσα Ορεστιάδας.
![Θερμικές κάμερες για εντοπισμό λαθρομεταναστών](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2012/02/04/478f736500915b380934f219e931ac07.jpg?t=A0odnK15QJ8G9J4__TfaKg)
Το κέντρο επιχειρήσεων θα έχει ζωντανή εικόνα για τον εντοπισμό των λαθρομεταναστών, καθώς στήνεται φράγμα με θερμικές κάμερες στα ελληνοτουρκικά σύνορα.
Οι κάμερες θα δίνουν ζωντανή εικόνα στο κέντρο επιχειρήσεων , ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις η αποκάλυψη των θερμικών ιχνών των λαθρομεταναστών θα αποτυπώνονται ,ακόμα στο τουρκικό έδαφος με αποτέλεσμα να ειδοποιούνται και οι τουρκικές αρχές.
Η χρηματοδότηση είναι από ευρωπαϊκά κονδύλια.
Για το 2012 έχουν εξασφαλισθεί 42 εκατ. ευρώ τα οποία θα διατεθούν για προμήθειες σύγχρονου εξοπλισμού τεχνικών μέσων και πλοίων του Λιμενικού Σώματος-Ελληνικής Ακτοφυλακής.