25η Μαρτίου: Συγκλόνισε δάσκαλος στην Ηλεία - Παρήλασε μόνος του με την ελληνική σημαία
Εθνική επέτειος 25ης Μαρτίου: Διαφορετική ήταν η φετινή επέτειος των 200 χρόνων από την κήρυξη της Επανάστασης του 1821.
![25η Μαρτίου: Συγκλόνισε δάσκαλος στην Ηλεία - Παρήλασε μόνος του με την ελληνική σημαία](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2021/03/25/dieuthintis.jpg?t=7Lpm6KndhnBTedEY-otOBA)
Σε κλίμα συγκίνησης γιόρτασε ολόκληρη η Επικράτεια, την επέτειο των 200 χρόνων από την κήρυξη της Επανάστασης.
Ένας εορτασμός, που λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών τις οποίες επιβάλλει η πανδημία έχει περιορισμούς, αλλά δεν στερείται της λαμπρότητας που απαιτεί η επέτειος για τη συμπλήρωση 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821.
Τηρώντας τους υγειονομικούς κανόνες, ο ελληνικός λαός τίμησε από τα σπίτια του την απελευθέρωση του ελληνικού κράτους, ωστόσο υπήρχαν κάποιοι οι οποίοι έδειξαν με τον δικό τους τρόπο τον σεβασμό τους.
Αναμεσά τους και ο διευθυντής του δημοτικού σχολείου, Τραγανού Ηλείας, Σάκης Κυπριώτης, ο οποίος βγήκε στον δρόμο και παρήλασε μόνος του, κρατώντας υπερήφανα την ελληνική σημαία, τιμώντας με αυτόν τον τρόπο τον αγώνα των Ελλήνων, για την απελευθέρωσή τους από τον τουρκικό ζυγό.
![](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2021/03/25/1718107157801-352473101-dieuthintis.jpg?t=-Qf53Xo0hAOh2Hval4t7zg)
Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.
Διαβάστε επίσης:
Εθνική επέτειος 25ης Μαρτίου: Δόξα, τιμή και περηφάνεια στη μεγαλειώδη στρατιωτική παρέλαση
Trending
![Δέσποινα Βανδή: «Σπάει» τη σιωπή της συνεργάτιδα της τραγουδίστριας για την συναυλία στην Τουρκία](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/18/f5f96f26-vandi.jpg?t=kLj7C06NjwvBFhn8UVkUTw)