Τοπικά lockdown: Αυτές είναι οι περιοχές που παρακολουθούν οι λοιμωξιολόγοι
Η λύση των τοπικών lockdown βρίσκεται στο τραπέζι των λοιμωξιολόγων που παρακολουθούν συγκεκριμένες περιοχές της επικράτειας
![Θεσσαλονίκη πόλη βόλτα](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2021/05/19/thessaloniki-volta.jpg?t=4_KsLSoO3bhIXlqQftTKfA)
Συνεδριάζουν σήμερα οι λοιμωξιολόγοι της επιτροπής του υπουργείου Υγείας οι οποίοι εξετάζουν τα δεδομένα του επιδημιολογικό φορτίου σε διάφορες περιοχές της επικράτειας καθώς έχει ανοίξει η συζήτηση για την επιβολή τοπικών lockdown.
Ανησυχία προκαλεί η «έκρηξη» του ιικού φορτίου στα Χανιά, στο +198%, ενώ αυξημένο ιικό φορτίο παρουσιάζουν και Ηράκλειο, Αλεξανδρούπολη και Θεσσαλονίκη.
Επίσης στο επίκεντρο της προσοχής βρίσκονται η Κέρκυρα, η Σκιάθος, η Ικαρία, η Πάτμος, η Νάξος, η Κάρπαθος.
Οι λοιμωξιολόγοι αναλύουν διεξοδικά τα επιδημιολογικά δεδομένα στις παραπάνω περιοχές και σε περίπτωση που επιδεινωθεί η επιδημιολογική εικόνα αυτό που προκρίνεται είναι να υπάρξουν αυστηρές συστάσεις και εξιδεικευμένα μέτρα σε πρώτη φάση και το «lockdown» σε τοπικό επίπεδο να είναι η έσχατη λύση.
Χαρακτηριστική η αποστροφή σήμερα, Τετάρτη, της κυβερνητικής εκπροσώπου Αριστοτελίας Πελώνη η οποία μιλώντας στον ΣΚΑΙ είπε ότι απεύχεται να συμβεί κάτι τέτοιο (σ.σ. η επιβολή τοπικών lockdown), ωστόσο σε περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο η κυβέρνηση θα δει πως θα το αντιμετωπίσει.
Όπως εξήγησε ο ο πρύτανης του ΑΠΘ, Νίκος Παπαϊωάννου οι ειδικοί προσπαθούν να διευκρινίσουν από πού προέρχεται αυτή η αύξηση στη Θεσσαλονίκη και αν έχει να κάνει με τις γιορτές του Πάσχα ή με την χαλάρωση των μέτρων.
Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση από τον ΕΟΔΥ, την Τρίτη καθαρά πτωτικές μεταβολές παρατηρήθηκαν στην Πάτρα (-80%) και στο Βόλο (-56%), ενώ οριακά πτωτικές παρουσιάστηκαν οι μεταβολές στο Ρέθυμνο (-26%) καθώς και στη Λάρισα (-10%) και στην Ξάνθη (-10%). Σταθερό παρέμεινε ουσιαστικά το ιικό φορτίο στην Περιφέρεια Αττικής, παρουσιάζοντας μη σημαντική μεταβολή (-3%).
Τέσσερις από τις έντεκα (4/11) περιοχές του Εθνικού Δικτύου Επιδημιολογίας Λυμάτων του ΕΟΔΥ παρουσίασαν καθαρά αυξητικές τάσεις, οι οποίες κυμάνθηκαν από +198% στα Χανιά έως +36% στη Θεσσαλονίκη.
Τέλος, στον Άγιο Νικόλαο το ιικό φορτίο στα αστικά λύματα δεν ήταν ανιχνεύσιμο.
Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.
Διαβάστε επίσης:
Εμβολιασμοί: Ανοίγει η συζήτηση για την «υποχρεωτικότητα» - Ποιοι θα ακολουθήσουν την ΕΜΑΚ