Κάδοι «πόρτα – πόρτα» στην παλιά πόλη Χανίων
Ένα καινοτόμο πρόγραμμα διαλογής και ανακύκλωσης παραγόμενων απορριμμάτων για την παλιά πόλη των Χανίων ξεκίνησε η ΔΕΔΙΣΑ με τίτλο «Συλλογή Πόρτα – Πόρτα».
![Κάδοι «πόρτα – πόρτα» στην παλιά πόλη Χανίων](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2012/05/22/ef917de5435c9938d3f43c07948ef893.jpg?t=LDkaX9aGZGr1ogWo_xKB5w)
Ο δήμος, σε συνεργασία με τη Διαδημοτική Επιχείρηση Διαχείρισης Απορριμμάτων (ΔΕΔΙΣΑ), εφαρμόζουν το πρόγραμμα αυτό με στόχο η παλιά πόλη να είναι καθαρή σε όλη τη διάρκεια της ημέρας, όπως δήλωσε ο αντιδήμαρχος Νίκος Ξυνίδης.
Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού, οι καταστηματάρχες δε θα αφήνουν πλέον απορρίμματα στους μεγάλους κάδους, αλλά ο κάθε ένας θα έχει ανάλογα με την επιχείρησή του, ατομικούς κάδους.
Η αποκομιδή των απορριμμάτων θα γίνεται από ειδικά μικρά ηλεκτροκίνητα οχήματα της ΔΕΔΙΣΑ που θα συγκεντρώνουν τα απορρίμματα από κάθε κατάστημα που έχει κάδους. Ήδη η ΔΕΔΙΣΑ, όπως είπε ο πρόεδρος της επιχείρησης Βασίλης Καστρινάκης, έχει ολοκληρώσει σε πολύ μεγάλο ποσοστό την απόσυρση των μεγάλων κάδων και έχει προμηθεύσει τους καταστηματάρχες με τους μικρούς, ατομικούς, ανά επιχείρηση κάδους.
Όπως δήλωσε ο ίδιος «θα υπάρξει αποκομιδή και των σύμμεικτων απορριμμάτων και των ανακυκλώσιμων και του γυαλιού. Θα υπάρχουν τρεις διαφορετικοί κάδοι».
H αποκομιδή των απορριμμάτων θα είναι συνεχής, υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται ακόμα και ανά ώρα και από τις πρώτες ώρες εφαρμογής το νέο σύστημα έχει θετικά αποτελέσματα.
Το πρόγραμμα αποκομιδής θα εφαρμόζεται ως εξής: Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή: Απορρίμματα (πράσινος κάδος). Τρίτη, Πέμπτη, Σάββατο: Ανακυκλώσιμα εκτός από γυαλί (μπλε κάδος) Την Παρασκευή θα συλλέγονται και οι γυάλινες συσκευασίες (κίτρινος κάδος).
Trending
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)