Πατέρας Άλκη Καμπανού: Η θυσία του παιδιού μου να αποτελέσει ένα νέο ξεκίνημα για τον αθλητισμό
Πραγματοποιήθηκε σήμερα η μετονομασία της οδού Θ. Γαζή σε «Οδό Άλκη Καμπανού»
![Πατέρας Άλκη](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2023/03/14/pateras-alki.jpg?t=39C4vlCzVExohG15PnptNg)
Σήμερα Τρίτη (14/3), σε μία ειδική εκδήλωση που στο σημείο της δολοφονίας του 19χρονου Άλκη Καμπανού, έγινε η μετονομασία της οδού Θ. Γαζή σε «Οδό Άλκη Καμπανού».
Εμφανώς συγκινημένος ο πατέρας του Άλκη, ευχαρίστησε τον κόσμο για την αγάπη του και παρακίνησε ώστε η θυσία του γιου του να αποτελέσει ένα νέο ξεκίνημα στον αθλητισμό, χωρίς καθόλου βία. “Η αγάπη του κόσμου με βοηθάει να το ξεπεράσω…όσο μπορώ”, είπε χαρακτηριστικά.
Ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Ζέρβας, τόνισε ότι είναι χρέος μας να κρατάμε ζωντανή την παρουσία του Άλκη, ο Άλκης να βρίσκεται ανάμεσά μας και αυτό το σημείο να θυμίζει για πάντα τον άδικο χαμό του.
Νωρίτερα, με δάκρυα στα μάτια, ο Αριστείδης και η Μελίνα Καμπανού άφησαν λίγα λουλούδια στα σκαλιά όπου άφησε την τελευταία του πνοή ο μονάκριβος γιος τους.