Τήνος: Η μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού έψαλε τον εθνικό ύμνο για τον Δεκαπενταύγουστο
Ακόμη μία χρονιά, το Πολεμικό Ναυτικό δίνει το «παρών» στην Τήνο, εν όψει του Δεκαπενταυγούστου.
![Τήνος: Η μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού έψαλε τον εθνικό ύμνο για τον Δεκαπενταύγουστο](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2023/08/14/1718056240256-672194778-TINOS.jpg?t=eSPJdK6au9jW36KwBseDHw)
«Μία των γλυκυτέρων και συμπαθεστέρων εορτών του χριστιανικού κόσμου είναι και η Κοίμησις της υπεραγίας Θεοτόκου, ην σήμερον εορτάζει η Εκκλησία. Ευθύς από των πρώτων μΧ αιώνων, έξοχος υπήρξεν η τιμή και ευλάβεια, ην απένεμον οι χριστιανοί προς την Παρθένον Μαρίαν.
Αλλ' η εορτή είναι η κατ' εξοχήν μνήμη της Θεοτόκου, άτε την Κοίμησιν αυτής υπόθεσιν έχουσα», σύμφωνα με δημοσίευμα του διηγηματογράφου και ποιητή, Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, στην εφημερίδα «Εφημερίς», στις 15 Αυγούστου 1887.
Με την Κοίμησή Της, η οποία συνέβη, κατά την ευσεβή παράδοση, τη 15η Αυγούστου, ολοκληρώνεται η ζεύξη μεταξύ φθοράς (επίγειας ζωής) και αφθαρσίας (επουράνια ζωής). Το χριστεπώνυμο πλήρωμα την τιμά με πανηγυρικές εκδηλώσεις και τελετές λατρείας.
Στις εκκλησίες της θάλασσας και του βουνού, όπου τιμάται η χάρη Της, τα άσματα και οι ύμνοι είναι ό,τι ωραιότερο εγράφη από τον υμνογράφο Κοσμά και τον Ιωάννη Δαμασκηνό. Μάλιστα, ως λέγεται, η Ακολουθία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου συναγωνίζεται εκείνες των ξεχωριστών εορτών της Χριστιανοσύνης, της Μεγάλης Εβδομάδος και των Χριστουγέννων.
Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τον εορτασμό του Δεκαπενταύγουστου, η μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού έψαλε τον εθνικό ύμνο στην αυλή της Παναγιάς Μεγαλόχαρης της Τήνου, συγκινώντας τους παρευρισκόμενους, αλλά και τους θεατές από όλον τον κόσμο.