Αυτοδιοικητικές εκλογές 2023: Έξι δήμαρχοι εξελέγησαν με 100% - Ποιοι συγκέντρωσαν άνω του 80%
Καθολική η επικράτηση στις αυτοδιοικητικές εκλογές για περίπου 15 υποψήφιους από το πρώτο γύρο
![Αυτοδιοικητικές εκλογές 2023: Έξι δήμαρχοι εξελέγησαν με 100% - Ποιοι συγκέντρωσαν άνω του 80%](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2023/10/09/1718062040291-828621241-ekloges.jpg?t=LVbMNZjzwW_RfWirdTVllQ)
Σε πέντε νησιά και άλλον έναν δήμο, οι υποψήφιοι που εκλέγονται δεν είχαν αντίπαλο και έλαβαν το 100% των εγκύρων.
Είναι ο Κωνσταντίνος Βρατσάνος στα Ψαρά, ο Γκίκας Γκίας στην Ίο, ο Φώτης Μάγγος στους Λειψούς, ο Βασίλης Μαράκης στη Σίκινο και ο Αναστάσιος Φαρούπος στην Αντίπαρο. Ο Θωμάς Μιχαλόγλου εξελέγη με 100% στον Δήμο Τοπείρου στην Καβάλα.
Ποσοστό μεγαλύτερο του 80% συγκέντρωσαν ο Εμμανουήλ Καρράς στη Νέα Προποντίδα με 89,46%, ενώ ο Σωκράτης Κεφαλογιάννης εξελέγη στα Ανώγεια με 85,36% και ο Παύλος Μπαριτάκης στον Βιάννο με 84,9%.
Υψηλό το ποσοστό το Παναγιώτη Πλακέντα στην Εορδαία (83,45%) και του Γιώργου Παπανικολάου στη Γλυφάδα (83,08%), όπως και του Διαμαντή Λιάμα στον Δήμο Βόλβης (81,87%).
Πάνω από 80% εξασφαλίζουν ο Κωνσταντίνος Καψάλης στο Πωγώνι, ο Λάζαρος Κυρίζογλου στον Δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης, ο Χρήστος Παππούς στη Φυλή και η Αικατερίνη Ιγνατιάδου στη Σκύδρα.
Trending
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)
![Κατερίνα Στικούδη: Η οργισμένη απάντηση στα σχόλια που δέχεται για τα κιλά του δεύτερου γιου της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/d70dfeaa-stikoudi-katerina-og.jpg?t=cvSTPgZiwJ5Xp32FcNMGKg)