Βόλος: Αγωνία για 16χρονη μαθήτρια με εγκεφαλίτιδα
Η περιπέτεια για τη 16χρονη ξεκίνησε από μια ίωση και ξαφνικά άρχισε να πονά στο κεφάλι και έτσι διακομίσθηκε στο νοσοκομείο
![Βόλος: Αγωνία για 16χρονη μαθήτρια με εγκεφαλίτιδα](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2024/03/11/IPPOKRATEIO.jpg?t=xdj18V-acdCm9cBq2EfGQQ)
Με εγκεφαλίτιδα νοσηλεύεται στο νοσοκομείο μια 16χρονη μαθήτρια στον Βόλο. Η 16χρονη δίνει μάχη από νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης, όπου νοσηλεύεται.
Η περιπέτεια για τη 16χρονη ξεκίνησε από μια ίωση και ξαφνικά άρχισε να πονά στο κεφάλι και έτσι διακομίσθηκε στο νοσοκομείο. Μετά τα αποτελέσματα των εξετάσεων, η 16χρονη εισήχθη εσπευσμένα στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης όπου και παραμένει. Σύμφωνα με τους γιατρούς, ο δρόμος για την αποκατάσταση και την πλήρη λειτουργία του οργανισμού της συνεχίζεται, ωστόσο έχουν φανεί τα πρώτα ενθαρρυντικά σημάδια.
Η οικογένεια της 16χρονης περνά εδώ και ένα μήνα Γολγοθά, καθώς η έφηβη εξακολουθεί να νοσηλεύεται στο νοσοκομείο.
Οι γιατροί ξεκίνησαν μία σειρά εξετάσεων μέχρι που διαγνώστηκε ότι έχει προσβληθεί από εγκεφαλίτιδα, η οποία προκλήθηκε από αυτοάνοσο, το οποίο εκδηλώθηκε μετά από ίωση.