O Ρέιμοντ Κιμουτάι νικητής του φετινού Μαραθωνίου!

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 30ος Κλασικός Μαραθώνιος της Αθήνας, που ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του ειρηνιστή και βαλκανιονίκη, Γρηγόρη Λαμπράκη.
1'

Στις τρεις πρώτες θέσεις βρέθηκαν οι Κενυάτες δρομείς, Ρέιμοντ Κιμουτάι Μπετ (νικητής) με επίδοση 2:11:35 (βελτίωσε το ρεκόρ αγώνα που έκανε πέρυσι ο Μαροκινός Αμπντελκερίμ Μπούμπκερ, 2:11:40), ακολούθησε ο Πολ Κιμπέτ Κοσγκέι με 2:12:20, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Αλεξ Σούμκο Κιρούι (2:12:26).

Εκτός του σπουδαίου αγώνα διεξήχθη παράλληλα και το πανελλήνιο πρωτάθλημα μαραθωνίου, όπου ο Μιχάλης Παρμάκης κατέκτησε τον τίτλο στους άνδρες με επίδοση 2:21:56 (ένατος στη γενική κατάταξη). Ακολούθησαν ο Χριστόφορος Μερούσης (10ος στη γενική) και ο Γιώργος Καραβίδας με 2:27:17 (12ος στη γενική).

Και στις γυναίκες η Κένυα ήταν αυτή που ανέδειξε τη νικήτρια του αγώνα. Η Κονσαλάτερ Τσεμτάι Γιαντάα έκοψε πρώτη το νήμα με επίδοση 2:40:00, δεύτερη ήταν η Σβιτλάνα Στάνκο από την Ουκρανία με χρόνο 2:40:07, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε άλλη μια δρομέας από την Κένυα, η Βιόλα Τσελάνγκατ Κιμέτο, με 2:40:28.

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών πρώτευσε η Μάγδα Γαζέα με 2:44:42, ενώ ο Κώστας Νακόπουλος ήταν ο νικητής στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, που διεξήχθη παράλληλα με τον 30ο Μαραθώνιο της Αθήνας. Στο ίδιο αγώνισμα στις γυναίκες, η Αθηνά Κοΐνη τερμάτισε πρώτη.

Στα 10 χιλιόμετρα ο Αμίνε Καντίρι, που τρέχει με τα «χρώματα» της Κύπρου, κατέκτησε την πρώτη θέση με επίδοση 31:50. Στις γυναίκες, η Αναστασία Καρακατσάνη κάλυψε πρώτη τα 10 χιλιόμετρα σε 35:17.

26.000 δρομείς στο Μαραθώνιο της Αθήνας!