Με προβλήματα οι ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες λόγω θυελλωδών ανέμων
Οι άνεμοι εντάσεως ακόμα και 10 μποφόρ, καθιστούν αδύνατη την εκτέλεση δρομολογίων σε διάφορες περιοχές της επικρατείας.
![Με προβλήματα οι ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες λόγω θυελλωδών ανέμων](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/12/03/f6fe5412ed19cee3521331d97b908c7f.jpg?t=5X_FWkihLGaPvk3npqQzag)
Προβλήματα σημειώνονται στις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες, λόγω των θυελλωδών ανέμων που πνέουν στα πελάγη και φθάνουν στα ανατολικά, τοπικά τα 9 με 10 μποφόρ.
Από τον Πειραιά δεν πραγματοποιούνται τα δρομολόγια των υδροπτέρυγων (ιπτάμενα δελφίνια) για την Αίγινα, ενώ από τη Ραφήνα δεν θα γίνει το δρομολόγιο του Superferry στις 07:50 για Άνδρο, Τήνο, Μύκονο. Επίσης, θα ακυρωθεί πιθανότατα το δρομολόγιο από Μαρμάρι -Ραφήνα στις 8 το πρωί.
Από το Λαύριο δεν πραγματοποιούνται τα δρομολόγια των πλοίων μέχρι τη Τζιά.
Επίσης δεν γίνονται τα δρομολόγια στη γραμμή Βόλος- Σποράδες, Καβάλα-Πρίνου και Θάσου- Κεραμωτή. Κλειστό είναι και το πορθμείο στο Ρίο-Αντίρριο.
Λόγω των κακών καιρικών συνθηκών, οι επιβάτες που πρόκειται να ταξιδέψουν, καλό είναι πριν την αναχώρησή τους, να επικοινωνούν με τα κατά τόπους λιμεναρχεία και ταξιδιωτικά πρακτορεία.