Νέα συγκέντρωση διαμαρτυρίας των πρωτοβάθμιων σωματείων της ΔΕΗ
Νέα συγκέντρωση διαμαρτυρίας διοργανώνουν αύριο, Τρίτη 4 Φεβρουαρίου, τα πρωτοβάθμια σωματεία της ΔΕΗ σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την ιδιωτικοποίηση της θυγατρικής των δικτύων μεταφοράς (ΑΔΜΗΕ).
![Νέα συγκέντρωση διαμαρτυρίας των πρωτοβάθμιων σωματείων της ΔΕΗ](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/02/03/616735471562a263ccb608f8b5c8c772.jpg?t=Lh0J21SpxRv5z36c1OWM1g)
Το σχετικό νομοσχέδιο ψηφίστηκε την περασμένη Τετάρτη επί της αρχής και αύριο θα ψηφιστεί επί των άρθρων.
Η συγκέντρωση θα πραγματοποιηθεί στις 15:00 στην πλατεία Κοραή και θα ακολουθήσει πορεία προς τη Βουλή, όπου θα παραμείνουν οι εργαζόμενοι μέχρι να ολοκληρωθεί η κοινοβουλευτική διαδικασία.
Σε ανακοίνωσή τους, τα σωματεία υποστηρίζουν ότι «η ιδιωτικοποίηση του Ομίλου ΔΕΗ και η πώληση του ΑΔΜΗΕ θα επιφέρει αυξήσεις στην τιμή του ρεύματος, οι οποίες θα επιβαρύνουν ακόμη περισσότερο τη ζοφερή κατάσταση που βρίσκεται ο Έλληνας καταναλωτής, με αποτέλεσμα κάθε μέρα που περνά να αυξάνονται τα νοικοκυριά που θα μένουν χωρίς ρεύμα».