Γουλιανό… μαμούθ, 167 κιλών, ψάρεψαν αλιείς στο νομό Κοζάνης
Έναν ακόμη τεράστιο γουλιανό, βάρους...167 κιλών και πιο μεγάλο από το... μπόι τους ψάρεψαν στο νομό Κοζάνης ο πρόεδρος του Συλλόγου Αλιέων Νικόλαος Κουρτίδης και ο αντιπρόεδρος Μάκης Κουμπούρας.
![Γουλιανό… μαμούθ, 167 κιλών, ψάρεψαν αλιείς στο νομό Κοζάνης](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/04/01/c174375d5087a84662db74d7aee845e7.jpg?t=v7-iwGBmrIq-WL-Lferauw)
Η επιτυχημένη... ψαριά έγινε σε σημείο της λίμνης Πολυφύτου, πάνω από τη γέφυρα του Ρυμνίου, ενώ το «κατόρθωμα» φαίνεται στη φωτογραφία του kozanimedia.gr και συγκεκριμένα ο προϊστάμενος αλιείας της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας Γιώργος Μαργαρίτης, δίπλα στο μεγάλο ψάρι, το μέγεθος του οποίου είναι εντυπωσιακό.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γουλιανός είναι το πλέον μεγαλόσωμο ψάρι του γλυκού νερού της Ευρώπης. Είναι επίμηκες, χωρίς λέπια, με πρασινωπή ή μαύρη ράχη και ανοιχτόχρωμη κοιλιά, ενώ είναι σχετικά ανθεκτικό είδος και προτιμά περιοχές με λασπώδη πυθμένα. Την ημέρα παραμένει μέσα στη λάσπη ή κάτω από πέτρες, ενώ τη νύχτα κινείται προς αβαθή σημεία αναζητώντας την τροφή του.
Διαβάστε επίσης: Διείσδυση στη ρωσική αγορά επιχειρούν οι ξενοδόχοι της Θεσσαλονίκης
Trending
![Σεΐχα Μάχρα: Ποια είναι η πριγκίπισσα του Ντουμπάι με ελληνικές ρίζες που χώρισε μέσω... Instagram](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/18/e3ac662a-402509735_895826805233965_4381336229866638584_n.jpg?t=i8-hhCcRIOw7Sf0DF42oZA)