Περιφορά της εικόνας του Αγ. Γεωργίου με τα άλογα
Την παραμονή της εορτής του Αγίου Γεωργίου αναβιώνει με πρωτοβουλία του πολιτιστικού συλλόγου Λευκακίων , ένα παλαιό έθιμο, της περιφοράς της Ιερής Εικόνας του Αγίου Γεωργίου με τα άλογα.
![Περιφορά της εικόνας του Αγ. Γεωργίου με τα άλογα](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/04/23/f576dde11d6d511f1c244b2a6e615811.jpg?t=AFBtoT03jPKIbnACatGpBw)
Η πομπή γίνεται στα Λευκάκια Ναυπλίας. Στην εκκλησία τελείται εσπερινός και μετά καβαλάρηδες παίρνουν την εικόνα από τον Ιερέα και την περιφέρουν στο χωριό .
Κάθε χρόνο πάρα πολύς κόσμος παρακολουθεί και συμμετέχει στην περιφορά της εικόνας.
Πηγη diakonima.gr
Διαβάστε επίσης
Αυτά είναι τα έθιμα του Αγίου Γεωργίου
Trending
![Δέσποινα Βανδή: «Σπάει» τη σιωπή της συνεργάτιδα της τραγουδίστριας για την συναυλία στην Τουρκία](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/18/f5f96f26-vandi.jpg?t=kLj7C06NjwvBFhn8UVkUTw)
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλή