Θεσσαλονίκη: Ποδηλατικοί αγώνες στο Επταπύργιο
Με τη συμμετοχή περισσότερων των 70 ποδηλατών από την Ελλάδα και τριών από τη Σερβία ξεκίνησαν το μεσημέρι του Σαββάτου (25/10/2014), στον περιβάλλοντα χώρο του Επταπυργίου, οι ποδηλατικοί αγώνες ανάβασης μήκους 400 μέτρων με τίτλο «yedi kule conquest».
![Θεσσαλονίκη: Ποδηλατικοί αγώνες στο Επταπύργιο](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/10/25/f46aa95a56d5b55afff53ac7e298fc33.jpg?t=XcZiNiHDuNWFijOGjheWjA)
Οι αγώνες διοργανώνονται από την αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία «Σφένδαμος» και ολοκληρώθηκαν στις 7.00 το απόγευμα.
«Οι ποδηλάτες μετέχουν ανά τριάδες στους αγώνες οι οποίοι διεξάγονται σε πέντε στάδια. Η συμμετοχή είναι δωρεάν και στόχος της διοργάνωσης είναι η ανάδειξη του ποδηλάτου ως μέσου ψυχαγωγίας και ταυτόχρονα η ανάδειξη του Επταπυργίου ως μνημείου», ανέφερε νωρίτερα στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο εκπρόσωπος της «Σφένδαμος» Μπάμπης Τσαντακτσίζης.
Την υγειονομική κάλυψη και την ασφαλή διεξαγωγή της εκδήλωσης έχει αναλάβει η Επίλεκτη Ομάδα Ειδικών Αποστολών του Δήμου Θεσσαλονίκης.
Trending
![Συντάξεις χηρείας: 17 εκατ. ευρώ πρέπει να επιστρέψουν, χήρες/ χήροι αν δεν υπάρξει ρύθμιση](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/13/7a51af43-xires.jpg?t=wSdaOW3zVkyXURWJRrIF4A)
![Κρήτη: Οι παππούδες απαντούν στις viral γιαγιάδες με μπροστάρη τον… Μαμαλάκη – Δείτε βίντεο](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/a057f140-mamalakis.jpg?t=otcUaoK-FHEaoUYt6lu_QA)