Η Δημοτική Αγορά Κυψέλης παίρνει το όνομα Μένης Κουμανταρέας
Να μετονομασθεί η Δημοτική Αγορά Κυψέλης σε Δημοτική Αγορά Κυψέλης Μένης Κουμανταρέας, αποφασίσθηκε στο δημοτικό συμβούλιο του δήμου Αθηναίων.
![Η Δημοτική Αγορά Κυψέλης παίρνει το όνομα Μένης Κουμανταρέας](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/12/18/koumantareas.jpg?t=h9YIggYi4qpxdDLzIqBWjw)
Ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης κατά τη συνεδρίαση σημείωσε ότι ο Μένης Κουμανταρέας, «κάτοικος της Κυψέλης, υπήρξε ένας κατεξοχήν «αθηναϊστής» συγγραφέας που αγαπούσε την πόλη και γενέτειρά του, ο οποίος τα τελευταία χρόνια είχε αντιταχθεί θαρραλέα στις φωνές ρατσισμού και μισαλλοδοξίας». Γι αυτό και ο δήμος εκφράζει τη βούλησή του «να δοθεί το όνομά του, σε ένα τοπόσημο της περιοχής όπου έζησε και αγάπησε ο Κουμανταρέας, στη Δημοτική Αγορά Κυψέλης».
Στην πρόταση του δημάρχου Αθηναίων αντέδρασε ο δημοτικός σύμβουλος της Ελληνικής Αυγής Χρήστος Γούδης που είπε: «Να φυτέψετε δίπλα του και συκιές». Στις έντονες αντιδράσεις που προκάλεσε το σχόλιο του κ. Γούδη επενέβη ο κ. Καμίνης που είπε: «Περιφρονείστε τον».
Σχετικές ειδήσεις
Trending
![Φωτιά στο Σοφικό Κορινθίας: Κινδύνευσαν πυροσβέστες - Στο νοσοκομείο με εγκαύματα ένα άτομο (vid)](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/11/a4ec4c79-6271451.jpg?t=MbrSu0ImxhPACyzGcRen8A)