Έκτακτη σύσκεψη για τις πλημμύρες στις Σέρρες
Για τη δύσκολη κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει ο νομός Σερρών εξαιτίας των πλημμυρών ενημέρωσε ο αντιπεριφερειάρχης Σερρών Γιάννης Μωυσιάδης τον περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολο Τζιτζικώστα, σε συνάντηση που είχαν, νωρίτερα σήμερα (30/03), στη Θεσσαλονίκη.
![Έκτακτη σύσκεψη για τις πλημμύρες στις Σέρρες](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2015/03/30/plimmires.jpg?t=iovmrJb3O8eu5bYQI_ShcQ)
Στη συνάντηση αποφασίστηκε η σύγκληση έκτακτης σύσκεψης όλων των φορέων του νομού, στις 6:30 το απόγευμα, στo διοικητήριο της Περιφερειακής Ενότητας Σερρών.
Αυτή την ώρα, ο αντιπεριφερειάρχης Σερρών κάνει επιτόπιο έλεγχο στον δήμο Εμμανουήλ Παππά και στις πληγείσες περιοχές, ενώ στη συνέχεια θα κατευθυνθεί στην κοινότητα Αχινού, στον δήμο Βισαλτίας, όπου οι αρχές και ο στρατός δίνουν μάχη με τον χρόνο για την προστασία της περιοχής από τα ορμητικά νερά του Στρυμόνα.