Παγετός στη Δυτική Μακεδονία - Πού χρειάζονται αλυσίδες
Μόνο με αντιολισθητικές αλυσίδες διεξάγεται ηκυκλοφορία των οχημάτωνσε αρκετούς επαρχιακούς δρόμους της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, λόγω χιονόπτωσης και παγετού.
![Παγετός στη Δυτική Μακεδονία - Πού χρειάζονται αλυσίδες](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2016/01/02/pagetos2.jpg?t=ER1FCLwzDwcrLiFwisCAyQ)
Συγκεκριμένα και σύμφωνα με τις κατά τόπους αστυνομικές διευθύνσεις, είναι απαραίτητη η χρήση αντιολισθητικών αλυσίδων στην παλιά εθνική οδό Θεσσαλονίκης – Κοζάνης (μέσω Καστανιάς), από το 85ο χλμ. έως το 98ο χλμ., στην Επαρχιακή Οδό Βέροιας – Σελίου, από 18ο χλμ. μέχρι το 26ο χλμ. (Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου), στην Επαρχιακή Οδό Βέροιας – Δασκίου, από το 25ο χλμ. μέχρι το 43ο χλμ. (Δάσκιο).
Επίσης απαραίτητες είναι οι αντιολισθητικές αλυσίδες στην Επαρχιακή Οδό Νάουσας – 3-5 Πηγάδια, από το 12ο χλμ. έως το 16ο χλμ. (Χιονοδρομικό Κέντρο 3-5 Πηγάδια), στην Επαρχιακή Οδό Νάουσας – Σελίου, από το 1ο χλμ. έως το Σέλι, στην Επαρχιακή Οδό Καστανερής – Λειβαδίων Κιλκίς, και στην Τοπική Κοινότητα Κερασιάς προς το Χιονοδρομικό Κέντρο Βόρας.