Ολικό μπλακ άουτ σε Φολέγανδρο και Σίκινο
Γενική διακοπή ρεύματος στη Φολέγανδρο και τη Σίκινο σημειώθηκε σήμερα το μεσημέρι, η οποία, σύμφωνα με το Διαχειριστή του Δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ), οφείλεται σε βλάβη από απρόβλεπτη αιτία στην υποβρύχια διασύνδεση από την Ίο προς τη Σίκινο.
![Ολικό μπλακ άουτ σε Φολέγανδρο και Σίκινο](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2016/07/01/black-aout.jpg?t=di6wCH3U5uATN7Wx76xkrg)
Συνεργεία του ΔΕΔΔΗΕ μετέβησαν στη θαλάσσια περιοχή, με σκοπό τον εντοπισμό και την αποκατάσταση της βλάβης στην υποβρύχια διασύνδεση.
Μέχρι την αποκατάσταση, ζητήθηκε από τη ΔΕΗ ΑΕ, η οποία και ανταποκρίθηκε άμεσα, η μεταφορά Ηλεκτροπαραγωγών Ζευγών στα δύο νησιά, προκειμένου να αποκατασταθεί η ηλεκτροδότηση σε όσο το δυνατόν συντομότερο χρονικό διάστημα.
Ο ΔΕΔΔΗΕ εκφράζει τη λύπη του για την ταλαιπωρία των καταναλωτών και ζητά την κατανόησή τους.
Σχετικές ειδήσεις
Trending
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλή