Βάσεις 2016: Πρωτιές γένους θηλυκού στην Κοζάνη!
Γένους... θηλυκού είναι οι πρωτιές στο νομό Κοζάνης με τρεις δεσποινίδες να κρατούν τα ηνία, πετυχαίνοντας τα περισσότερα μόρια στις πανελλήνιες 2016.
![Βάσεις 2016: Πρωτιές γένους θηλυκού στην Κοζάνη!](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2016/08/24/prwties-genous-thilukou-stis-panelladikes-stin-kozani.w_l.jpg?t=wEzvuIqeftQm8i9gP6WGRQ)
Και οι τρεις δεσποινίδες θα είναι γιατροί με την ολοκλήρωση των σπουδών τους, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως η μία λαμβάνει και πανελλαδική διάκριση, αφού τα μόριά της την κατατάσσουν στην πρώτη δεκάδα των επιτυχόντων πανελλαδικά!
Ειδικότερα, πρώτη των πρώτων στο Νομό Κοζάνης με 19.560 μόρια είναι η απόφοιτη του 3ου ΓΕΛ Πτολεμαΐδας, Ελένη Ιωαννίδου. Η Ελένη, που πέτυχε την εισαγωγή της στην Ιατρική Θεσσαλονίκης, είναι πρώτη μεταξύ των συνυποψηφίων της, ενώ βρίσκεται στην πρώτη δεκάδα των υψηλότερων επιδόσεων πανελλαδικά με βάση τα μόριά της!
![upl57bd6fff91099](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2016/08/24/upl57bd6fff91099.jpg?t=rXUj2L8QiP7P73cBQrhB4A)
Δεύτερη στο Νομό Κοζάνης και πάλι από το 3ο ΓΕΛ Πτολεμαΐδας, είναι η Ελισάβετ Τσαγγαλίδου με 19.547 μόρια, που περνάει και εκείνη στην Ιατρική σχολή Θεσσαλονίκης.
![upl57bd7022090be copy](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2016/08/24/upl57bd7022090be_copy.jpg?t=OGuEhVboCYn2miSgKkepMQ)
Από τα σχολεία της Κοζάνης, πρώτη είναι η Κλεοπάτρα Κεφαλά, απόφοιτη του 1ου ΓΕΛ, με 19.270 μόρια. Η Κλεοπάτρα πέτυχε την εισαγωγή της στην Ιατρική Αθηνών!
![upl57bd704af23bf](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2016/08/24/upl57bd704af23bf.jpg?t=0YN945qNGHEuzS1WDoKnLw)
Σχετικές ειδήσεις
Trending
![Καιρός - Κολυδάς: Πότε θα υποχωρήσουν οι υψηλές θερμοκρασίες - Τι είναι το...μπλε που πλησιάζει](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/9c0056d9-kalokairi.jpg?t=8Ge8gQVRcMYATfitBGWtRg)