Δωρήτρια οργάνων, χάρισε τρεις ζωές
Τη ζωή χάρισε σε τρεις ανθρώπους μια 55χρονη δότρια οργάνων η οποία κατέληξε από εγκεφαλική βλάβη.
![Δωρήτρια οργάνων, χάρισε τρεις ζωές](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2011/11/10/aafe552a4658f77f45ddc40276940024.jpg?t=p1ZTCRBzMWRAoYj0UTR8WA)
Συγκεκριμένα εχτές πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία τρείς νέες μεταμοσχεύσεις. Η δωρεά οργάνων προήλθε από τη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας ( Μ.Ε.Θ.) του Π.Γ.Ν. Ιωαννίνων.
Το χειρουργείο ξεκίνησε στις 22.30 την ίδια μέρα από την ομάδα λήψης του Π.Γ.Ν. Ιωαννίνων και στη συνέχεια προσήλθε και η ομάδα του Ιπποκράτειου Θεσσαλονίκης για το ηπατικό μόσχευμα.
Το ήπαρ μεταμοσχεύθηκε επιτυχώς σε γυναίκα 47 ετών στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης, ο ένας νεφρός, σε γυναίκα 53 ετών στα Ιωάννινα , η οποία σημειωτέον υποβαλλόταν 3,5 χρόνια σε αιμοκάθαρση ενώ ο δεύτερος νεφρός τοποθετήθηκε σε άντρα 56 ετών στο Λαϊκό Νοσοκομείο, ο οποίος υποβαλλόταν επίσης σε αιμοκάθαρση για αρκετά χρόνια.
Trending
![Φωτιά στην Καβάλα](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/1f93a142-1721249679956-705022743-fotia.jpg?t=g45XZ6cFwcpdqmQqj-a7Dg)