«Γουρνοχαρά» στη Βλάστη Κοζάνης
Το έθιμο «Γουρνοχαρά» αναβιώνουν σήμερα Σάββατο 3 και αύριο 4 Δεκεμβρίου κάτοικοι και φορείς στην κοινότητα Βλάστη.
![«Γουρνοχαρά» στη Βλάστη Κοζάνης](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2011/12/02/9b64ad1a204cc180f44b1e7812edd8c9.jpg?t=116aCzNUcQ9ZxpGg2QvpVw)
Το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου από τις 14:30 μετά το μεσημέρι μέχρι και τις 17:00 το απόγευμα θα προσφερθούν στους επισκέπτες τσιγαρίδες και τηγανιά που θα συνοδεύονται από κρασί και παραδοσιακά τυριά της Βλάστης αλλά και από παραδοσιακή μουσική.
Την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου από τις 11:00 το πρωί έως τις 14:00 μετά το μεσημέρι θα διατίθενται εκλεκτά λουκάνικα και ζεστός πατσάς ενώ συγκροτήματα Πολιτιστικών Συλλόγων από την ευρύτερη περιοχή θα παρουσιάσουν παραδοσιακούς χορούς.
Trending
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλή