Απίθανο βίντεο: Σκύλος κάνει παρκούρ!
Το parkour έχει γαλλική καταγωγήκαι είναι στην ουσία μια μη ανταγωνιστική σωματική και πνευματική τέχνη, γνωστή και ως «η τέχνη της φυγής».
![Απίθανο βίντεο: Σκύλος κάνει παρκούρ!](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2012/08/14/f0cad8c4ed1825a371fb1dbed613a7e0.jpg?t=uCCapW85oa0tfKwHvrebdQ)
Σκοπός για όποιον κάνει parkour είναι η ταχύτατη και ασφαλή μετακίνησή του από το ένα σημείο στο άλλο χρησιμοποιώντας μόνο τις σωματικές του ικανότητες, υπερπηδώντας εμπόδια (φυσικά και τεχνητά) – όπου ως εμπόδια μπορούν να θεωρηθούν τα πάντα: από βράχια, ποτάμια ή κλαδιά μέχρι τοίχοι, πεζούλια ή κάγκελα.
Στο βίντεο που ακολουθεί θα παρακολουθήσετε έναν λάτρη του parkour, που όμως δεν είναι... άνθρωπος αλλά σκύλος! Ο TreT, όπως ονομάζεται, έχει καταγωγή από την Ουκρανία και κάνει εκπληκτικά πράγματα στους δρόμους της πόλης, βάζοντας κάτω με μεγάλη άνεση ακόμη και τους πρωταθλητές του... αθλήματος!