Τι πρέπει να ρωτήσετε ένα φάντασμα
Αν προσπαθείτε να έρθετε σε επαφή με το υπερπέραν και να μιλήσετε με κάποιο πνεύμα, υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις-κλειδιά για να ξεκινήσει η μεταφυσική σας «συζήτηση».
![Τι πρέπει να ρωτήσετε ένα φάντασμα](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2012/09/27/43a7e51fdbd441a1b0cef77839c15f62.jpg?t=rnsb4QBzFWsTYGZ4aUKU1g)
Σύμφωνα με τον ερευνητή μεταφυσικών φαινομένων Ματ Σουλτς από το Σαν Ντιέγκο των ΗΠΑ, μια τέτοια ερώτηση είναι «τι είδους πίτες προτιμάς; Κεράσι ή μήλο;»...
«Μπορεί να ακούγεται περίεργο, όμως τελικά παίρνεις απάντηση από τα πνεύματα», υποστηρίζει ο ίδιος. Πρόκειται για μια τεχνική που έμαθε από έναν άλλο κυνηγό φαντασμάτων, πριν από μερικά χρόνια.
«Τέτοιου είδους ερωτήσεις, όπως 'σου αρέσουν τα λεμόνια ή τα πορτοκάλια' δημιουργούν στο φάντασμα μη επιθετική διάθεση», προσθέτει.
Τη μέθοδο ο Σουλτς έχει δοκιμάσει στην πράξη. «Μια φορά εξερευνούσαμε ένα λίθινο σπίτι και προσπαθούσαμε να επικοινωνήσουμε με το φάντασμα ενός κοριτσιού. Ρωτήσαμε αν προτιμούσε τη βανίλια ή τη σοκολάτα και τότε ακούστηκε πεντακάθαρα μια φωνή να λέει: 'βανίλια'».