Κρούσμα του ιού του Δυτικού Νείλου στην Ξάνθη
Στην Παθολογική Κλινική του Γενικού Νοσοκομείου Ξάνθης νοσηλεύεται ηλικιωμένος άνδρας κάτοικος της περιοχής ο οποίος έχει μολυνθεί από τον ιό του Δυτικού Νείλου.
![Κρούσμα του ιού του Δυτικού Νείλου στην Ξάνθη](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/08/06/1c0d73d7a58706597b6dab8b1459849d.jpg?t=3NFPctBtKTeS_GOxoKIqjg)
Πρόκειται για το πρώτο επιβεβαιωμένο κρούσμα του ιού στην περιοχή της Ξάνθης, η οποία παρουσίαζε και φέτος υψηλό δείκτη επικινδυνότητας για την εμφάνιση αντίστοιχων κρουσμάτων.
Σύμφωνα με το thrakitoday, ο ηλικιωμένος που βρέθηκε θετικός στον ιό είναι κάτοικος πεδινού οικισμού της Ξάνθης ενώ βρέθηκε προσφάτως στην Αίγινα.
Trending
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλή