Συνεχίζεται η δίκη για την υπεξαίρεση-μαμούθ στο Δήμο Θεσσαλονίκης
Στο Πενταμελές Εφετείο Κακουργημάτων συνεχίστηκε για 16η μέρα η δίκη για την υπεξαίρεση των 17,9 εκατ. ευρώ από το δήμο Θεσσαλονίκης.
![Συνεχίζεται η δίκη για την υπεξαίρεση-μαμούθ στο Δήμο Θεσσαλονίκης](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/03/04/e820ef11ded90a17d01211facf16f2a5.jpg?t=8Fqjruutua92KVj5ISBw1Q)
Σήμερα κατέθεσε ο διαχειριστής πληρωμών προμηθευτών του δήμου, Αντώνης Μαρίνος, ο οποίος εξεταζόμενος από τους συνηγόρους πολιτικής αγωγής και υπεράσπισης, χαρακτήρισε τον άλλοτε συνάδελφό του Παναγιώτη Σαξώνη ως «έξυπνο» και «τακτικό» υπάλληλο. Εξέφρασε δε την εκτίμηση ότι ο πρώην ταμίας του δήμου, έκανε μόνος του την υπεξαίρεση.
Η υπεράσπιση του τέως δημάρχου Βασίλη Παπαγεωργόπουλου, επικαλούμενη το βιβλίο αποδόσεων κρατήσεων της διαχείρισης Σαξώνη, προσκόμισε στοιχεία, σύμφωνα με τα οποία ο τελευταίος, πλαστογράφησε δύο γνήσια παραστατικά πληρωμών του 1996 και του 1997, αξίας 19 και 39 εκατ. δρχ. αντιστοίχως, και τα χρησιμοποίησε στην χρήση της περιόδου 1998.
Η κίνηση αυτή εντάσσεται στην γραμμή που ακολουθούν οι συνήγοροι του τέως δημάρχου ότι ο Π. Σαξώνης έκλεβε από τα δημοτικά ταμεία, πριν αναλάβει τη διοίκηση του δήμου ο εντολέας τους, δηλαδή πριν το 1999.
Η διαδικασία θα συνεχιστεί αύριο το πρωί με την εξέταση της δημοτικής υπαλλήλου Φ. Καμπάκη.
Διαβάστε επίσης:
Δίκη Παπαγεωργόπουλου: Κατηγορούμενος επιχείρησε να αφαιρέσει έγγραφα
Trending
![Οι επιστήμονες κατάφεραν να φτάσουν στον πάτο της Ερυθράς Θάλασσας - Ανακάλυψαν κάτι ανατριχιαστικό](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/20/9cf6f4e1-red.jpg?t=F4G_rhkfenTzAflUKlQIdA)
![Δυστύχημα στα Τέμπη: «Βόμβα» Πλακιά - «Τα οστά που βρέθηκαν στο Κουλούρι ανήκαν στα παιδιά μου»](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/20/trena-sigkrousi-tempi.jpg?t=fw-_fcsC4-zfsaRYtVWrVQ)