Ατμός πάνω από αντιδραστήρα της Φουκουσίμα
Ατμός έγινε ορατός σήμερα το πρωί για άγνωστο λόγο πάνω από τον αντιδραστήρα αριθμός 3 του πυρηνικού σταθμού της Φουκουσίμα, στο κτίριο του οποίου είχε εν μέρει καταρρεύσει το Μάρτιο του 2011 εξαιτίας έκρηξης υδρογόνου.
![Ατμός πάνω από αντιδραστήρα της Φουκουσίμα](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/09/13/3050ebd87c5f5aaf75b6b7ec4704a1cb.jpg?t=J9qGXBmehxIyqWs7ctl5qw)
Ατμός είχε παρατηρηθεί και στις 18 Ιουλίου και είχε εξαφανισθεί, για να επανεμφανιστεί στη συνέχεια επανειλημμένα ως τις 7 Αυγούστου, ημερομηνία μετά την οποία δεν είχε ξαναφανεί. Όμως η παρουσία του διαπιστώθηκε και πάλι σήμερα το πρωί μέσω μιας κάμερας, διευκρίνισε η εταιρεία που διαχειρίζεται το πυρηνικό συγκρότημα που υπέστη καταστροφές από τον σεισμό και το τσουνάμι της 11ης Μαρτίου 2011.
Η ψύξη της πισίνας αποθήκευσης, η διοχέτευση νερού στον αντιδραστήρα και η εισαγωγή αζώτου συνεχίζονται σταθερά, διαβεβαίωσε η Tepco με ηλεκτρονικό μήνυμά της. Επίσης δεν εντοπίσθηκε καμιά αλλαγή στις μετρήσεις ραδιενέργειας στη γύρω περιοχή.