Οι Αλβανοί στη νότιο Σερβία ύψωσαν την αλβανική σημαία
Τα αλβανικά κόμματα του δήμου Πρέσεβο, στην νότιο Σερβία, ανάρτησαν την αλβανική σημαία για την επέτειο της ανεξαρτησίας της Αλβανίας – την 28η Νοεμβρίου- γνωστή ως Ημέρα της Σημαίας [στα αλβανικά: Ditën e flamurit ].
![Οι Αλβανοί στη νότιο Σερβία ύψωσαν την αλβανική σημαία](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/11/29/8a093d1fa38897fcb28ce8fdff8604d3.jpg?t=OGign0GtDg27kmJLwtwaQw)
Το δημοτικό συμβούλιο του Πρέσεβο οργάνωσε για την επέτειο αυτή εορταστική εκδήλωση στο κέντρο της πόλης το μεσημέρι, η οποία χαρακτηρίζεται ως διαμαρτυρία των Αλβανών κατοίκων της πόλης.
Σύμφωνα με το δήμαρχο του Πρέσεβο, Μουσταφά Ραγκμί, το δημοτικό συμβούλιο αποφάσισε να πραγματοποιήσει εκδήλωση- διαμαρτυρίας μπροστά στο δημοτικό κατάστημα, όπως διαβάζουμε στο Βαλκανικό Περισκόπιο.
«Ορισμένοι από τους λόγους της διαμαρτυρίας μας είναι ότι δεν επιτρέπεται η χρήση της εθνικής μας σημαίας και άλλα σύμβολα στους δήμους Πρέσεβο, Μπουγιάνοβατς και Μπέντβεντζα, καθώς και άλλα εκκρεμή προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι Αλβανοί της Νότιας Σερβίας», είπε ο Μουσταφά στα μέσα ενημέρωσης της Σερβίας, σύμφωνα με την ‘Μποτασότ’.
Trending
![Συντάξεις χηρείας: 17 εκατ. ευρώ πρέπει να επιστρέψουν, χήρες/ χήροι αν δεν υπάρξει ρύθμιση](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/13/7a51af43-xires.jpg?t=wSdaOW3zVkyXURWJRrIF4A)
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)