Κυβέρνηση συμμαχίας SPD-CDU υπό τον Βόβεραϊτ
Σε συμφωνία κατέληξαν για το σχηματισμό κυβέρνησης συμμαχίας στην πόλη-κρατίδιο του Βερολίνου, το κόμμα των Σοσιαλδημοκρατών (SPD) και το συντηρητικό κόμμα της Χριστιανοδημοκρατικής Ένωσης (CDU), τις πρώτες πρωινές ώρες σήμερα.
![Κυβέρνηση συμμαχίας SPD-CDU υπό τον Βόβεραϊτ](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2011/11/16/85db423403f85ac2f92402445021ffd6.jpg?t=gQlAc_q2uxzbjNf-7ezcYA)
Νικητής αναδείχθηκε στις περιφερειακές εκλογές του Σεπτεμβρίου, ο Σοσιαλδημοκράτης Κλάους Βόβεραϊτ, δήμαρχος και επικεφαλής της κρατιδιακής κυβέρνησης, συγκεντρώνοντας το 28% των ψήφων. Θα επανεκλεγεί και επίσημα την 24η Νοεμβρίου για τρίτη θητεία, διάρκειας πέντε ετών.
Ο Σοσιαλδημοκράτης διεξήγαγε διαπραγματεύσεις με το Χριστιανοδημοκράτη Φρανκ Χένκελ ο οποίος κατέλαβε την δεύτερη θέση στις εκλογές, συγκεντρώνοντας το 23% των ψήφων μετά την αποτυχία των σχετικών συνομιλιών με τους Πράσινους της Ρενάτε Κίναστ που ήλθαν στην τρίτη θέση στις εκλογές στη γερμανική πρωτεύουσα (με 18%).
Ο ίδιος σημειωτέον κυβερνά από το 2001, όταν είχε σχηματίσει κυβέρνησης συμμαχίας με το PDS, από το οποίο προέκυψε το κόμμα της ριζοσπαστικής αριστεράς Die Linke.