Απόψε η τελετή ανάληψης της Προεδρίας της ΕΕ
Η επίσημη τελετή ανάληψης της προεδρίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης από την Κυπριακή Δημοκρατία θα πραγματοποιηθεί απόψε το βράδυ στο αρχαίο αμφιθέατρο του Κουρίου.
![Απόψε η τελετή ανάληψης της Προεδρίας της ΕΕ](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2012/07/05/4c0bd181a66731c16d2e9a734b1c46be.jpg?t=CQ3nL29MDY8na8IF13J4zg)
Η έναρξη της τελετής είναι προγραμματισμένη για τις 8 το βράδυ και θα γίνει με την ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Κυπριακής Δημοκρατίας και του ύμνου της ΕΕ.
Στην εκδήλωση θα παρίστανται ο Κύπριος πρόεδρος και προεδρεύων του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, Δημήτρης Χριστόφιας, ο πρόεδρος της ΕΕ Χέρμαν βαν Ρομπάι και το Κολέγιο των Επιτρόπων με επικεφαλής το Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο.
Επίσης, θα παρίστανται αρχηγοί κρατών και κυβερνήσεων, όπως η πρωθυπουργός της Δανίας, Χέλλε Τόρνινγκ-Σμιτ, από τη χώρα της οποίας η Κύπρος παρέλαβε τη σκυτάλη της προεδρίας.
Οι αστυνομικές αρχές λαμβάνουν δρακόντεια μέτρα για την ομαλή διεξαγωγή της εκδήλωσης.