Αυξήθηκε ο όγκος του διμερούς εμπορίου Ελλάδας-Πορτογαλίας
Κατά το πρώτο 5μηνο 2013, ο όγκος του διμερούς εμπορίου Ελλάδας- Πορτογαλίας αυξήθηκε κατά 5% έναντι του αντίστοιχου διαστήματος του 2012, αποκλειστικά χάρις στην αύξηση του εμπορίου πετρελαιοειδών (+86%), σύμφωνα με στοιχεία της Κρατικής Στατιστικής Υπηρεσίας Πορτογαλίας.
![Αυξήθηκε ο όγκος του διμερούς εμπορίου Ελλάδας-Πορτογαλίας](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/07/30/23c03414ecf21d7cc937c3fc4ad74e2c.jpg?t=HxeZgLGCjq2dVgMn3Jkjhw)
Αυτό αναφέρει ενημερωτικό έγγραφο του Γραφείου Οικονομικών και Εμπορικών Υποθέσεων της πρεσβείας της Ελλάδας στην Λισαβόνα και σημειώνει ότι οι πορτογαλικές εισαγωγές από την Ελλάδα αυξήθηκαν κατά 16%, ενώ οι πορτογαλικές εξαγωγές στην Ελλάδα μειώθηκαν κατά 2%, με αποτέλεσμα τη συρρίκνωση του εμπορικού ελλείμματος που εμφανίζει η χώρα μας έναντι της Πορτογαλίας κατά 28%, ήτοι σε 26 εκατ. ευρώ.
Η αύξηση των ελληνικών εξαγωγών στην Πορτογαλία την εξεταζόμενη περίοδο οφείλεται αποκλειστικά στην αύξηση των εξαγωγών πετρελαιοειδών, η οποία αντισταθμίζει την μείωση κατά 5% των εξαγωγών των λοιπών αγαθών. Αντίστοιχα, εάν εξαιρεθούν τα πετρελαιοειδή, οι πορτογαλικές εξαγωγές στην Ελλάδα, κατέγραψαν μείωση κατά 24%. Χωρίς πετρελαιοειδή, το αποτέλεσμα του εμπορικού ισοζυγίου είναι πλεονασματικό για την Ελλάδα, με πλεόνασμα της τάξης των 2,9 εκατ. ευρώ (έναντι ελλείμματος 9,2 εκατ. ευρώ την αντίστοιχη περίοδο 2012).