Χανιά: Διεθνής διαγωνισμός για την καθαριότητα στον δήμο
Μέσω διεθνούς μειοδοτικού διαγωνισμού που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου θα επιλεγεί από τον δήμο Χανίων ο ανάδοχος του έργου για την καθαριότητα των κοινόχρηστων χώρων και των δημοτικών υπηρεσιών.
![Χανιά: Διεθνής διαγωνισμός για την καθαριότητα στον δήμο](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/09/10/284c775d97e918dcfdfdd26f88afe1b6.jpg?t=qqqHUiVjZUwaAWLLy-rukA)
Όπως ανακοινώθηκε σήμερα, ο αρχικός προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 1.734.475,83 ευρώ μαζί με τον ΦΠΑ, ενώ η σύμβαση που θα υπογραφεί θα είναι διάρκειας ενός έτους.
Η καθαριότητα αφορά όλες τις δημοτικές ενότητες του δήμου Χανίων, ενώ στη συμβατική υποχρέωση όποιου επιλεγεί είναι, η σάρωση, η αποψίλωση, η ασβεστόχρωση οδών και πλατειών, το πλύσιμο των πεζοδρομίων και των πλατειών, το πλύσιμο των κάδων απορριμμάτων, η αποξήλωση αφισών καθώς και το κόψιμο των κλαδιών που εμποδίζουν την ορατότητα και την κυκλοφορία. Στις υποχρεώσεις του αναδόχου είναι ακόμα οι εργασίες καθαρισμού των δημοτικών αφοδευτηρίων, ο καθαρισμός των δημοτικών γυμναστηρίων των κοινόχρηστων αφοδευτηρίων αιγιαλών καθώς και η διάθεση μεταφορά, τοποθέτηση και καθαρισμός των χημικών τουαλετών για τις ανάγκες των λαϊκών αγορών. Η αποκομιδή των απορριμμάτων ανακυκλώσιμων υλικών και ογκωδών υλικών παραμένουν στη Διαδημοτική Επιχείρηση Διαχείρισης Απορριμμάτων καθώς η δημοτική Αρχή εφαρμόζει το μεικτό σύστημα για την καθαριότητα του δήμου.
Trending
![Καύσωνας: Αυτό είναι το κόλπο για να μετατρέψεις τον ανεμιστήρα σε κλιματιστικό με ένα μπουκάλι](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/anemistiras.jpg?t=yNuw7z0Tebje-ToscbPzXQ)