Δήμος Ηρακλείου Αττικής: Δωρεάν ασφάλιση σε όλα τα παιδιά των παιδικών σταθμών
Την δωρεάν ασφαλιστική κάλυψη όλων των παιδιών που φιλοξενούνται στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς εξασφάλισε ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής, σύμφωνα με ανακοίνωση του.
![Δήμος Ηρακλείου Αττικής: Δωρεάν ασφάλιση σε όλα τα παιδιά των παιδικών σταθμών](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2016/12/09/paidikoi_stathmoi_aftodioikisi-696x519.jpg?t=bJAxJE9Rz4QUVLjasjaQHA)
Όπως σημειώνει η δημοτική αρχή, «πλέον, τα παιδιά καλύπτονται πλήρως από κάθε ατύχημα – ω μη γένοιτο – τυχόν να συμβεί τόσο στον χώρο των παιδικών σταθμών κατά την ώρα της φιλοξενίας, όσο και για το χρονικό διάστημα μιας ώρας πριν και μετά την προσέλευση – αποχώρησή τους (στην μεταφορά τους, δηλαδή, προς και από τους παιδικούς σταθμούς)».
Η ασφαλιστική κάλυψη των παιδιών, όπως αναφέρει ο δήμος, υλοποιείται, μάλιστα, με την μορφή χορηγίας, χωρίς να επιβαρυνθεί στο ελάχιστο το δημοτικό ταμείο, μια ευγενική προσφορά της ΑΤΕ Ασφαλιστικής (μέλος του ασφαλιστικού ομίλου Ergo).
Η πρόεδρος του Οργανισμού Προσχολικής Αγωγής και Κοινωνικής Μέριμνας, Χρύσα Αγγελοπούλου, και οι εκπρόσωποι της εταιρείας, υπέγραψαν, πριν από λίγες ημέρες, το σχετικό ασφαλιστικό συμβόλαιο.