Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας τίμησε τους πεσόντες ήρωες στο Δοξάτο Δράμας
Με μια φράση από τον αρχαίο ιστορικό Θουκυδίδη, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Προκόπης Παυλόπουλος, απέτισε σήμερα, Πέμπτη (29/09/2016) φόρο τιμής στους πεσόντες ήρωες του δεύτερου Ολοκαυτώματος στο Δοξάτο της Δράμας.
![Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας τίμησε τους πεσόντες ήρωες στο Δοξάτο Δράμας](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2016/09/29/PAVLOPOULOS3.jpg?t=7cbKoAGTQDG9bkxjRyD9KQ)
Παράλληλα, ο κ. Παυλόπουλος κατέθεσε στο Ηρώο του μαρτυρικού δήμου, τον Πολεμικό Σταυρό Α΄ Τάξεως.
Στο μήνυμά του ενώπιον του Ηρώου των Αγωνιστών, ο κ. Παυλόπουλος ανέφερε χαρακτηριστικά:
«Eκπληρώνοντας οφειλόμενο χρέος απέθεσα, εκ μέρους της Πολιτείας, στο Ηρώο Δοξάτου, τον επανακτηθέντα Πολεμικό Σταυρό Α΄ Τάξεως, ο οποίος δικαίως είχε απονεμηθεί στο ηρωϊκό και μαρτυρικό Δοξάτο. Διαχρονικώς οι Δοξατινοί έχουν αποδείξει ότι εκπροσωπούν στο ακέραιο την Ιδέα την οποία συμπυκνώνει η αθάνατη φράση του Θουκυδίδη: “Και παρά δύναμιν τολμηταί και παρά γνώμην κινδυνευταί και εν τοις δεινοίς ευέλπιδες”.
Αιωνία η μνήμη των πεσόντων και ας μας εμπνέει πάντα το παράδειγμά τους».
Σχετικές ειδήσεις
Trending
![Κρύβονται στα βουνά οι «νταήδες» της Κρήτης – Ταυτοποιήθηκαν 2 για τον ξυλοδαρμό του Ελληνοκαναδού](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/23/b4e8f478-kriti-ksylo-ellhnokanados.jpg?t=m3NX0XQ2QXY1HUpCnHlvLg)