Η Αλέκα Παπαρήγα για τις γαλλικές εκλογές
Επιβεβαίωση της θέσης του ΚΚΕ για μη συμμετοχή στο μέτωπο των αντιμνημονιακών δυνάμεων «βλέπει» η Αλέκα Παπαρήγα στα αποτελέσματα του πρώτου γύρου των γαλλικών εκλογών.
![Η Αλέκα Παπαρήγα για τις γαλλικές εκλογές](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2012/04/23/c0dfa4972952098c8d80a55700e21ee9.jpg?t=KOh-gPvPibWj3yUBw4mZug)
Η γγ της ΚΕ του κόμματος επισημαίνει ότι όταν ένα Κομμουνιστικό Κόμμα ενσωματώνει τη διαμαρτυρία των λαϊκών μαζών σε μια αριστερή συμμαχία η οποία αποδέχεται τη διαπραγμάτευση αποκλειστικά και μόνο εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τον κοινωνικό διάλογο με τα μονοπώλια, τότε μια είναι η κατάληξη, αυτή που βλέπουμε τώρα και μπροστά στο δεύτερο γύρο στη Γαλλία: Να οδηγείται ο λαός πότε να ψηφίζει το φιλελεύθερο κόμμα, πότε τη σοσιαλδημοκρατία και ο ριζοσπαστισμός να νοθεύεται, να αμβλύνεται και να επεκτείνεται ο συντηρητισμός.
Η Αλέκα Παπαρήγα θύμισε επίσης τον δεύτερο γύρο των γαλλικών εκλογών, όταν οι πάντες ψήφιζαν Σιράκ για να μη δυναμώσει ο Λεπέν.
«Σήμερα, καλούνται από την αριστερά, όπως λέγεται, της Γαλλίας, να ψηφίζουν Ολάντ για να μην έρθει ο Σαρκοζί. Με αυτή τη λογική, το κίνημα θα είναι πάντα ηττημένο και ιδιαίτερα σε μια περίοδο κρίσης όπου απαιτείται η εκτίναξη του εργατικού λαϊκού κινήματος προς τα μπρος» κατέληξε.
Trending
![Καύσωνας: Αυτό είναι το κόλπο για να μετατρέψεις τον ανεμιστήρα σε κλιματιστικό με ένα μπουκάλι](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/anemistiras.jpg?t=yNuw7z0Tebje-ToscbPzXQ)