![Με 186 υποψηφίους η σύμπραξη ΚΚΕ (μ-λ) και Μ-Λ ΚΚΕ](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2012/04/24/5cf892ff42a7932cc300f4ae0621f7a2.jpg?t=XNrEPQee6r6g13BRy0F84w)
Οι μετέχοντες στα ψηφοδέλτια θα διεκδικήσουν την ψήφο των πολιτών με το σύνθημα «Κάτω το μνημόνιο της υποδούλωσης- ο λαός δεν χρωστάει τίποτε και σε κανένα».
Σε συνέντευξη τύπου που παραχώρησαν τρεις υποψήφιοι του σχήματος στη Β' Αθηνών, τόνισαν ότι η συνεργασία προέκυψε «για να ακουστεί πιο δυνατά η φωνή των αριστερών δυνάμεων της αντίστασης και της ελπίδας».
Οι τρεις υποψήφιοι, ήτοι ο εκπαιδευτικός Ανδρέας Βογιατζόγλου, η απεργός δημοσιογράφος της «ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ» Ελένη Γκρούη και ο γεωπόνος Αντώνης Παπαδόπουλος, παρουσίασαν τους συνδυασμούς και τις θέσεις των ΚΚΕ (μ-λ) και του Μ-Λ ΚΚΕ.
«Δεν έχουμε αυταπάτες ότι σε αυτές τις εκλογές θα μπορούσε να προκύψει μία κυβέρνηση ικανή να ανακουφίσει το λαό», υποστήριξε ο κ. Βογιατζόγλου, ενώ ο κ. Παπαδόπουλος υποστήριξε ότι η «παλλαϊκή αντίσταση είναι ο μόνος δρόμος».
«Οι υποψήφιοι της εκλογικής συμμαχίας ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ δεν είναι επαγγελματίες πολιτικοί, είναι αγωνιστές εργαζόμενοι, που δίνουν μάχη για την προάσπιση βασικών δικαιωμάτων που βάλλονται τα τελευταία χρόνια», ανέφερε η κ. Γκρούη.
Στόχος της εκλογικής σύμπραξης είναι να φανεί η αναγκαιότητα συγκρότησης ενός κομμουνιστικού μετώπου αντίστασης, που θα ανατρέψει την επίθεση κατά της εργατικής τάξης.
Trending
![Κοιλιά «πλάκα» με μία κίνηση: Βάλτε κάθε πρωί στον καφέ σας αυτό το υλικό και κάψτε άμεσα το λίπος](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/31/e2d61d4a-kafes-epipedi-koilia.jpg?t=nuNNxnb-XCWENUE_BAMchg)