Το δώρο του Αβραμόπουλου στο Νίμιτς και το… γιουβέτσι!
Ένα μοναδικό δώρο έκανε ο Έλληνας υπουργός Εξωτερικών κ. Δ. Αβραμόπουλος στον ειδικό απεσταλμένο του ΟΗΕ για το Σκοπιανό κ. Μάθιου Νίμιτς.
![Το δώρο του Αβραμόπουλου στο Νίμιτς και το… γιουβέτσι!](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/01/10/e968288744108b54bea582cca9e7b74c.jpg?t=eMA36hDWwk13PQ-hsEB1Qg)
Πρόκειται για το βιβλίο European Cartography and politics: the case of Macedonia, μια σπάνια συλλογή χαρτών της περιοχής της Μακεδονίας από την αρχαιότητα μέχρι τις ημέρες μας και με το οποίο ο κ. Νίμιτς.
Το κλου είναι ότι το εξέδωσε ο υπουργός Περιβάλλοντος, Ευάγγελος Λβιεράτος (σ.σ. χαρτογράφος).
Όπως αναφέρουν τα «Νέα», το επίσημο γεύμα προς τιμή του Νίμιτς έγινε στο Διόνυσο με κύριο πιάτο το γιουβέτσι, με το οποίο επίσης ενθουσιάστηκε ο κ. Νίμιτς. Παρόντες εκτός από τον κ. Αβραμόπουλο, ήταν οι πρέσβεις Ντίμης Βασιλάκης και Βασίλης Κασκαρέλης.
Trending
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλή