Σύσκεψη στο ΥΠΕΚΑ για την διαχείριση των απορριμμάτων
Η ειλικρινής και αταλάντευτη πρόθεση της κυβέρνησης να εφαρμόσει πολιτικές πρωτοβουλίες και να αντιμετωπίσει τα προβλήματα διαχείρισης των αποβλήτων τονίστηκε σε ευρεία συνάντηση που είχε η πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΚΑ με την επιτροπή αναφορών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, σχετικά με υποθέσεις αναφορών για περιοχές στην Αττική, την Πελοπόννησο, τη Στερεά Ελλάδα και την Κέρκυρα.
![Σύσκεψη στο ΥΠΕΚΑ για την διαχείριση των απορριμμάτων](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/09/19/71a5f4a68a69e743cb77f4efb0076d52.jpg?t=gCvOHzszWxXuTPV8sujjWg)
Στη συνάντηση, που πραγματοποιήθηκε παρουσία του υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, Γιάννη Μανιάτη, παρουσιάστηκε η υφιστάμενη κατάσταση στις περιοχές αυτές, καθώς και ο ολοκληρωμένος σχεδιασμός σχετικά με τη διαχείριση των απορριμμάτων.
Επισημάνθηκε, επίσης, ο σημαντικός και αποφασιστικός ρόλος της τοπικής αυτοδιοίκησης στο θέμα αυτό, καθώς, σύμφωνα με το ΥΠΕΚΑ, για να υπάρξει καλύτερη αντιμετώπιση των προβλημάτων απαιτείται η προώθηση της κοινής ευθύνης και της αμοιβαίας κατανόησης.
Σε αυτό το πλαίσιο, ο κ. Γιάννης Μανιάτης επαναεπιβεβαίωσε την πολιτική δέσμευση του υπουργείου σε μια κοινή προσπάθεια με τις τοπικές κοινωνίες, με διαφάνεια και διάλογο, για την επίλυση του ζητήματος της ολοκληρωμένης διαχείρισης. Ο υπουργός ΠΕΚΑ, μάλιστα, δεσμεύτηκε ότι το υπουργείο θα προβεί σε όλες τις αναγκαίες ενέργειες για να εξασφαλιστεί η απαραίτητη χρηματοδότηση και να αναλυθούν οι αναγκαίες νομοθετικές και θεσμικές πρωτοβουλίες για την καλύτερη εφαρμογή των κοινοτικών ρυθμίσεων.
Πέραν των μελών της επιτροπής, στη συνάντηση συμμετείχαν ακόμα η γενική γραμματέας του ΥΠΕΚΑ Νάντια Γιαννακοπούλου, ο γενικός γραμματέας Χωροταξίας και Αστικού Περιβάλλοντος Σωκράτης Αλεξιάδης, και ο ειδικός γραμματέας υδάτων Κώστας Τριάντης, ο γενικός γραμματέας Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής και ειδικός συντονιστής για τη διαχείριση των αποβλήτων Δημήτρης Καλογερόπουλος, ο ειδικός γραμματέας ΣΔΙΤ του υπουργείου Ανάπτυξης Νίκος Μαντζούφας, εκπρόσωποι της Περιφέρειας Αττικής, καθώς και κλιμάκιο υψηλόβαθμων υπαλλήλων του ΥΠΕΚΑ.