Δούρου: Δεν έχω εμπειρία στην εξυπηρέτηση συμφερόντων
"Δεν έχω καμία εμπειρία στην εξυπηρέτηση εργολαβικών συμφερόντων", δηλώνει η Ρένα Δούρου απαντώντας στην κριτική ότι δεν έχει σχέση με τη διαχείριση απορριμμάτων ή άλλων αρμοδιοτήτων των περιφερειαρχών καθώς ήταν τομεάρχης Εξωτερικών του ΣΥΡΙΖΑ.
![Δούρου: Δεν έχω εμπειρία στην εξυπηρέτηση συμφερόντων](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/02/16/6aa2f6407fb6acc4ba2258555809d124.jpg?t=nfapBU9ovxGvQ_73pp_lOw)
Η υποψήφια Περιφερειάρχης Αττικής κάνει λόγο για "αδιαφανή διαχείριση" ενώ σημειώνει ότι έχει στο οπλοστάσιό της την εμπειρία παρέμβασης και διαβούλευσης σε διεθνή φόρα που το έχει ανάγκη η Περιφέρεια Αττικής.
Εκτιμά με συνέντευξή της στον "Τύπο της Κυριακής" ότι όπως και στις άλλες περιφέρειες η μάχη είναι μάχη πολιτικών και προτάσεων και δεν περιορίζεται στα πρόσωπα.
Χαρακτηρίζει ως "δημοκρατία αλά καρτ" την απόφαση για σταυρό στις ευρωεκλογές ενώ χαρακτηρίζει ως ατυχή την υποψηφιότητα Καρυπίδη η οποία όπως λέει "χρησιμοποιήθηκε προπαγανδιστικά από τα κόμματα της μνημονιακής συγκυβέρνησης".