Θεσσαλονίκη: Στο Σοχό Τζιτζικώστας και Ιωαννίδης
Στο Σοχό βρέθηκαν σήμερα, Καθαρά Δευτέρα, ο Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστας και ο υποψήφιος για την περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας Γιάννης Ιωαννίδης.
![Θεσσαλονίκη: Στο Σοχό Τζιτζικώστας και Ιωαννίδης](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/03/03/4e75209ebe70ee7f2083121e4b8b78d1.jpg?t=JNYPnV_O6jooR65omKa3rQ)
Ο κ. Τζιτζικώστας συνομίλησε με τον κόσμο και παρακολούθησε την παρέλαση των κουδουνοφόρων. «Τα έθιμα της Αποκριάς αναβίωσαν σε όλες τις περιοχές της Μακεδονίας προσελκύοντας, παρά τον άσχημο καιρό, πολλούς επισκέπτες. Η νεότερη γενιά, η γενιά μας, αγκαλιάζει την παράδοσή μας και αυτό θέλουμε να το διατηρήσουμε και να το ενισχύουμε χρόνο με το χρόνο. Η άυλη πολιτιστική μας κληρονομιά αποτελεί πλούτο για τη Μακεδονία μας», δήλωσε αμέσως μετά και ευχήθηκε καλή Σαρακοστή σε όλους.
![iwannid](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2014/03/03/iwannid.jpg?t=lfCBYqShcY3Eqs4SjS87jA)
Από την πλευρά του ο κ. Ιωαννίδης, απαντώντας σε ερωτήσεις δημοσιογράφων δήλωσε: «Μετά τη Σαρακοστή έρχεται πάντα η Ανάσταση σε όλα. Αυτή είναι η πιο πολιτική κουβέντα για σήμερα, να αισθανθεί ο κόσμος ότι αλλάζει η κατάσταση. Αδικίες που έγιναν σε χαμηλοσυνταξιούχους, ένστολους, πολίτες που έχουν γονατίσει από τη φορολογία, θα αποκατασταθούν».
Διαβάστε επίσης:
Πρόσωπο με πρόσωπο Τζιτζικώστας - Ιωαννίδης