Αγοραστός - Πατούλης διεκδικούν την ηγεσία της αυτοδιοίκησης
Μπορεί η Νέα Δημοκρατία να έχασε τους μεγάλους δήμους της χώρας, ωστόσο σε συνολικό αριθμό δημάρχων πανελλαδικά κέρδισε για πρώτη φορά την πλειοψηφία.
![Αγοραστός - Πατούλης διεκδικούν την ηγεσία της αυτοδιοίκησης](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/09/01/c187b4e8719959f5168a9025ac9873a2.jpg?t=vA3fGj9CV7EwJMCApjRA7w)
Το γεγονός αυτό αναμένεται να αναδείξει για πρώτη φορά γαλάζιο επικεφαλής της Κεντρικής Ένωσης Δήμων (ΚΕΔΕ), όπου ο δήμαρχος Αμαρουσίου εμφανίζεται το ακλόνητο φαβορί.
Ανάλογη είναι και η εικόνα που έχει διαμορφωθεί και στην Ένωση Περιφερειών (ΕΝΠΕ), όπου εκεί προκρίθηκε η υποψηφιότητα του Κώστα Αγοραστού, ο οποίος επανεξελέγη Περιφερειάρχης Θεσσαλίας σχετικά άνετα. Οι δύο άνδρες πάντως, συναντήθηκαν στην ορκωμοσία του Απόστολου Τζιτζικώστα, για διαφορετικούς λόγους.
Ο μεν Αγοραστός για να σιγουρέψει τη στήριξη του Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας στο πρόσωπο του, ο δε Γ.Πατούλης για να δει από το κοντά τους γαλάζιους δημάρχους της περιοχής ενόψει των εκλογών της ΚΕΔΕ. Και οι δύο πάντως, έφυγαν χαμογελαστοί...
Διαβάστε επίσης
Αγοραστός: «Η επιβίωση της κτηνοτροφίας δεν αφορά μόνο τους κτηνοτρόφους»