Γ. Πεταλωτής: Τιμή μου να με εξυβρίζει ο Αμβρόσιος
Στην αντεπίθεση πέρασε ο υφυπουργός Δικαιοσύνης κ. Γιώργος Πεταλωτής απαντώντας στα «πυρά» του μητροπολίτη Καλαβρύτων και Αιγιαλείας κ. Αμβρόσιου...
![Γ. Πεταλωτής: Τιμή μου να με εξυβρίζει ο Αμβρόσιος](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2011/08/18/28094b388d834f38972c9c9aa6b5997f.jpg?t=BoUq4aRSPdAAARPvVEQzQg)
Στην αντεπίθεση πέρασε ο υφυπουργός Δικαιοσύνης κ. Γιώργος Πεταλωτής απαντώντας στα «πυρά» του μητροπολίτη Καλαβρύτων και Αιγιαλείας κ. Αμβρόσιου, ο οποίος ζήτησε να επισκεφθεί στις φυλακές Κορυδαλλού τον πραξικοπηματία Νικόλαο Ντερτιλή.
«Δεν θα ακολουθήσω τον παραληρηματικό και προκλητικό της στοιχειώδους νοημοσύνης, λόγο του κ. Αμβρόσιου», τόνισε ο κ. Πεταλωτής, θεωρώντας τιμή του να τον εξυβρίζει ο ίδιος άνθρωπος, που εξυμνεί τον Ντερτιλή και τις αρχές του.
Ο υφυπουργός Δικαιοσύνης βρέθηκε στο στόχαστρο του κ. Αμβρόσιου, επειδή δημοσιοποίησε το περιεχόμενο των επαινετικών σχολίων του για τον καταδικασμένο πραξικοπηματία.
Ο Ντερτιλής παραμένει έγκλειστος στις φυλακές Κορυδαλλού, καθώς αρνείται να υποβάλει αίτημα αποφυλάκισης, μην αναγνωρίζοντας το δημοκρατικό καθεστώς.