Αλαβάνος: Από το Μαξίμου στον Κορυδαλλό
«Αν μια λαϊκή κυβέρνηση έλεγε δεν θέλω την έκτη δόση σας, σε λίγες ώρες θα έφτανε η Μέρκελ στο Ελ. Βενιζέλος να μας παρακαλάει να την πάρουμε», δηλώνει σε συνέντευξή του σε κυριακάτικη εφημερίδα ο Αλέκος Αλαβάνος.
![Αλαβάνος: Από το Μαξίμου στον Κορυδαλλό](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2011/10/16/eeaf82b1e36bcbdb6af6ad1673c26b4d.jpg?t=IEEgOLzrqfmsRC1BeIaxCg)
Ο επικεφαλής του μετώπου Ανατροπής και Αλληλεγγύης δηλώνει υπέρμαχος της εξόδου από την Ευρωζώνη, ενώ σημειώνει ότι δεν νοσταλγεί καθόλου τη Βουλή, την οποία χαρακτηρίζει «Βουλή της ντροπής».
Ο λαός αναρωτιέται αν από του Μαξίμου πρέπει να πάνε στον Κορυδαλλό ή στο Δαφνί. Η απάντηση είναι: στον Κορυδαλλό. Γιατί είναι εκτελεστές συμβολαίων με τους τοκογλύφους και τους δικηγόρους τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Είναι σε εντεταλμένη αποστολή» τονίζει ο Αλέκος Αλαβάνος και συνεχίζει: «Οι μέρες τους είναι μετρημένες.
Το δείχνει η εκδήλωση της οργής του λαού – ούτε σε βαφτίσια δεν μπορούν να πάνε», σημειώνει ο κ. Αλαβάνος.
Αν το αποφασίσουμε μπορούμε αυτή η συμβολική μέρα της 17 Νοέμβρη να μας βρει απαλλαγμένους από αυτή την κυβέρνηση της παράδοσης και ο λαός να ξεχυθεί στους δρόμους σαν ποτάμι, που τα νερά του θα ποτίσουν πάλι τον έρημο τόπο μας», δηλώνει ο πρώην πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ.
Ο κ. Αλαβάνος επιμένει στην ενότητα της αριστεράς πάνω σε ένα κοινό πρόγραμμα για παύση πληρωμών-σύγκρουση με την Ευρωζώνη-εθνικοποίηση τραπεζών και κοινής ωφέλειας-σχεδιασμό με στόχο τη δημοκρατία και την κοινωνική πρόοδο.
Trending
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)
![Καύσωνας: Αυτό είναι το κόλπο για να μετατρέψεις τον ανεμιστήρα σε κλιματιστικό με ένα μπουκάλι](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/anemistiras.jpg?t=yNuw7z0Tebje-ToscbPzXQ)